banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1334

banner1337

25.07.2020, 09:27 29

AYASOFYA’da-CAMİDE HAVRA veya KİLİSEDE NAMAZ KILMAK (II)

Dünden devam

3. Kıble, Kudüs’teki Mescid-i Aksada’n Mekke’deki Mescid-i Haram’a / Ka’be’ye çevrildiğinde, Resulullah sav ve sahabe putlarla dolu Ka’be’ye yönelerek namaz kıldığına göre, Ayasofya’a ikonmuş, mikonmuş hiç sorun olmamalı. İkonlar örtülmesine bile gerek yok yüce Allah, gerçek kalbiyle ibadet ediyorsa, bir Müslüman bilir ki, yüce Allah her yerdedir. Yeter ki, Kılbe’ye / Ka’be’ye dönsün.

4- Miladî 637 yılının Nisan ayında Halife Ömer, Kudüs’e girdiğinde, Hristiyan papazı Sofronius, Hz.Ömer'in Kutsal Kabir Kilisesi'nin yeniden inşası için dua etmesini istemiş, o, bu isteği, ileride Müslümanların antlaşmayı bozup kiliseyi camiye çevirebileceklerinden korktuğundan daveti reddetmiştir.

Hz. Ömer, Müslümanların Kudüs’te halen ayakta duran Kıyame Kilisesinde namaz kılmayı önermelerini reddedip, kilise karşısında boş arazide namaz kılmıştır. Daha sonra Emeviler döneminde buraya halen ayakta duran Ömer Camisi yapılmıştır.

5- Çığır açan Müslüman Türk Fatih, İstanbul’u aldıktan sonra önemli yerleri kendi uhdesinde tutmuştur.

Fatih Sultan Mehmed Han / 1 Haziran 1453 Vakfiyesi hazırlatmıştır.

İstanbul’u işgalden kurtaran Atatürk, Tapu senediyle Camiye çevirmiştir. 1934’te stratejik ve siyasi nedenlerle müzeye çevrilmiştir. Çok uzun süre dış iç mihraklar “Ayasofya Açılsın” konusu he alanda işlenmiştir. Nihayet İnançlı Cumhurbaşkanımız / Reis önce tereddüt etse de sonra açma yolunu seçmiştir.

İnançlı Siyasi Parti Genel Başkanlarımızdan hiçbir kimse karşı çıkmamıştır.

Ayasofya fethedilişi, camiye çevrilişi, müzeye çevrilişi, tekrar müzeyle karışık camiye çevrilişi, hep stratejik, diplomatik ve politik kararlardır.

Ben, tıpkı Hz. Ömer’in yaptığı gibi, Sultan Ahmet’tte namaz kılmayı yeylerim.

YüceRabbim, Ayasofya açılışını hayırlı ve uğurlu eylesin, Fatih Sultan ve Atatürk’e rahmet eylesin ve ideallerini soyunun taşını kolay ve başarılı kılsın. Âmin!

***

MASKEYİ TAM TAKIN BURNUNUZ AÇIK OLMASIN. ASLA YARIM TAKMAYIN.

ISLANINCA YEDEĞİYLE HEMEN ELLERİNİZİ, 70 DERECE KOLONYAYLA TEMİZLEYİP YENİ MASKE TAKINIZ.

MÜLÜMANSANIZ BUNU YAPINIZ

MASKE TAKMAK YETMEZ. SOSYAL MESAFEYİ DE KORUYACAĞIZ

Bizi ve insanlığı koruyacak, (O’nun bilimsel emirlerine uyarak)

O’dur O( Hu Allah Hu).

Yorumlar (0)