Kağıt para dönemi sona erdi! 5 10 ve 20 TL banknot kararı SON DAKİKA açıklandı – Dolar kuru ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş karşısında Türk Lirası ne yazık ki değer kaybı yaşamaya devam ederken yeni para basımı gündeme gelmişti. Şu anda ülkemizde en büyük madeni para olarak piyasada 1 TL yer alırken bayramdan sonra madeni 5 TL basılacağı ifade edilmişti.

Ütü tabanındaki yanıkları yok eden en basit yöntem! Ütü tabanındaki yanıkları yok eden en basit yöntem!

Madeni 10 TL ve 20 TL basılması için ekonomistlerden çağrı gelirken yine 500 TL ve 1000 TL kağıt banknot basılması da gündeme gelmişti. Kağıt paraların basılıp basılmayacağı konusunda Merkez Bankası tarafından henüz resmi bir karar açıklaması yapılmazken bankalar ise konu hakkında ilk adımı attı ve bir kağıt para daha ATM’lerde geçmez hale geldi.

KAĞIT 20 TL KARARI! BANKALAR 5, 10 VE 20 TL PARAYI KABUL ETMEYECEK Mİ?

Ünlü ekonomist Turhan Bozkurt yapmış olduğu açıklamasında “ATM’den günlük para çekme limiti 10 bin TL’den 20 bin TL’ye çıkarılacak. Bazı bankalarda 7 bin 500 TL olan komisyonsuz para çekme limiti 15 bin TL’ye yükseltilecek.

ATM’de 20’lik banknot devri de kapandı. Böylece 5 TL, 10 TL derken, 20 TL de madenî para sayıldı.” diyerek ATM’lerde 20 TL banknot devrinin sona erdiğini ifade etti. ATM’de daha önce bankaların ortak olarak uygulamaya aldıkları karar sonrasında 5 TL ve 10 TL verilmemeye başlanmıştı. Alınan yeni karar sonrasında 20 TL banknot yani kağıt paralarda bu uygulamaya dahil edilmiş oldu. Turhan Bozkurt bu kararın bankalar tarafından 5, 10 ve 20 liranın bozuk para olarak tanınması anlamına geldiğini söyledi. ATM’den para çekmek isteyen kişiler örneğin 70 TL çekmek istemeleri durumunda 20 TL sorunu nedeniyle bu işlemlerini gerçekleştiremeycek. Ya 50 TL ya da 100 TL çekmek zorunda kalacaklar. 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: alanya postasi