Samsun Atakum Belediyesi ve Karadeniz Tiyatrolar Birliği Derneği'nin (KATİB) iş birliği ile "9. Tiyatro Köyü Buluşması" Çakırlar Korusu'nda gerçekleştirildi. 

Samsun Atakum Belediyesi ile Karadeniz Tiyatrolar Birliği Derneği'nin iş birliği ile 9. Tiyatro Köyü Buluşması'nın Çakırlar Korusu'nda gerçekleştirildi. Trabzon, Çorum, Amasya, Ankara, Sinop, Van gibi illerden gelen 85'in üzerinde oyuncu adayı, beş gün boyunca atölyelerde bir araya gelerek alanında uzman kişiler tarafından; "Tiyatro Yönetmenliği", "Oyunculukta Yöntem Sizsiniz", "Gülme ve Ağlama", "Gösteri Sanatlarında Beden Dili" gibi konularda eğitim aldılar. Oyuncu Hakan Bilgin de tiyatro köyünü ziyaret etti. 

Canik Belediyesi'nden ‘Aşure Günü’ etkinliği Canik Belediyesi'nden ‘Aşure Günü’ etkinliği

ÇOCUKLAR DA EĞİTİM ALDI

Bu yıl ilk defa çocuklar da eğitime katıldı. Çocuklar için tasarlanan atölyelerde 42 çocuk eğitim gördü. Etkinliğin ilk gününde Atakum Belediye Başkanı Avukat Cemil Deveci de atölyelerdeki çocukları ziyaret etti. 

"AMACIMIZ NİTELİKLİ EĞİTİM" 

KATİB Başkanı Metin Piyale, 2010 yılında kurulmuş Samsun merkezli bir dernek olduklarını belirterek, "Amacımız Karadeniz Bölgesi’ndeki tüm tiyatro ekiplerinin nitelikli eğitim alması ve kendi bulundukları şehirlerde daha nitelikli iş çıkarmalarını sağlamak. Bunun için de 9 eğitim kampı boyunca Ankara ve İstanbul’dan ya üniversitelerden hocaları ya da alanında tanınmış isimleri Samsun’a getirerek arkadaşlarımızın faydalanmalarını sağladık. Geçmiş yıllara göre bu sene daha fazla sayıda şehir dışından arkadaşlarımızı ağırladık. Şehir dışından 45 oyuncu adayı arkadaşımız buradaydı. Trabzon, Çorum, Amasya, Ankara, Sinop ve Van’dan da gelenler oldu. Toplamda ise 85’in üzerinde oyuncu adayı ve 10 da hocamızı ağırladık. Bu sene ilk defa çocuklar için de eğitim düzenledik. 42 çocuğumuz bir gün boyunca ritim, yaratıcı drama, Karagöz ve Hacivat atölyelerinde oldu. Uzman psikolog eşliğinde film izlediler ve kritiğini yaptılar. Bizim için oldukça verimli bir kamp oldu" ifadelerini kullandı. 

"EĞİTİMLER İŞİMİZE YARIYOR"

Tiyatro Köyü’nün misafirlerinden biri olan Sabri Titiz, "Ben 3. köyden bu yana katılıyorum. Kendi adıma bu köyden de çok şey aldım. Burada aldığımız eğitimler çok işimize yarıyor. Bu bilgileri biz de öğrencilerimize aktarıyoruz. Bütün eğitimler bizim için verimli geçti. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

"ÖĞRENEMEDİKLERİMİZİ ÖĞRENİYORUZ"

Köyün bir diğer misafiri olan Özgül Başoğlu ise "Çok keyifli ve verimli 5 gün geçirdik. Bu işle uğraşıyoruz ama bilmediğimiz konular tabii ki var. KATİB sayesinde ulaşamayacağımız hocalara ulaşıyoruz. Bu bizim için çok önemli. Öğrenmediklerimizi öğreniyoruz, onlardan öğrendiklerimizi de kendi çevremizle paylaşıyoruz. Bu apayrı güzel bir şey" sözlerini söyledi.

"BİR AİLE GİBİ" 

Tiyatro köyünün son gününde eğitim gören oyuncu adaylarıyla bir araya gelen ünlü oyuncu Hakan Bilgin, “Burada paylaşım müthiş. Karadeniz’in değişik yerlerinden Amasya, Çorum, Sinop gibi illerden gelen insanların burada ağırlanması, beraber olup neler yaptıklarını paylaşmaları, İstanbul’dan gelen hocalardan takviye alınması yeni şeyler öğrenilmeye çalışılması müthiş bir şey. Zaten Anadolu’nun misafirperverliğinde bu şaşırdığımız bir şey değil. Burası bir aile gibi, çok samimi. Herkes zaten egosunu sıfırladığında, birbiriyle bir şeyler paylaşmak istediğinde bir sorun çıkmaz ki. Burada kimin hoca kimin öğrenci olduğunun pek farkında değilim, bu da çok güzel bir şey. Kimse ‘ben hocayım, ben şuyum, ben buyum’ demiyor. Tiyatro kulisi de öyle bir yerdir. Saygı ayrı bir şey ama yaptığımız işte meslektaşız. Atakum Belediyesi’ne çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci'nin adına Atakum Belediyesi Başkan Yardımcısı Şeref Aydın, ünlü oyuncu Hakan Bilgin'e teşekkür plaketi takdim etti. 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.