Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsun'da okul yılda 4,5 milyon lira kazanıyor

Samsun'da fabrika gibi çalışan okul yılda 4 buçuk milyon lira ciro yapıyor.

Samsun'da okul yılda 4,5 milyon lira kazanıyor

Samsun Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğretmen ve öğrencilerin ürettiği ürünlerden 2018 yılında 4 milyon 500 bin lira ciro yaptı.

Türkiye'de en çok gelir elde eden okullar arasında 3. sırada bulunan okulda inşaat teknolojisi, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme, kimya teknolojisi, bilişim teknolojisi ve elektrik ve elektronik teknolojisi gibi bölümler yer alıyor. Okulda üretilen ürünler kamu ve özel sektörede satılıyor.

"ÖĞRENCİLER ÜCRET ALIYOR"

Okul Müdürü Ahmet Saraç yaptığı açıklamada “Bu cironun bir bölümünü ham madde olarak stoklarımızda barındırmaktayız. Döner sermaye okulumuz öğretmenleri ve öğrencileriyle yürütülmektedir. Burada görev alan öğrenciler çalıştıkları süre içerisinde yaptıkları her iş için ücret alıyor” dedi. 

"BAKANLIK ONAY VERDİ"


Ürettikleri temizlik malzemelerine ATA adını verdiklerini belirten Saraç, "'ATA' markası adını verdiğimiz evsel ve endüstriyel temizlik maddelerinin patent başvurusu da yapıldı. En yakın zamanda patentini alacağız. Ürettiğimiz ürünler kamu kurum ve kuruluşlarına, özel sektöre satılmaktadır. Şu anda Türkiye’nin 20 farklı şehrine ürün gönderiyoruz. Kimya bölümünde elde ettiğimiz ürünlerin kalitesi takdir ediliyor. Her ürünün Sağlık Bakanlığı onayı vardır. Ticaret Bakanlığına da bildirimleri yapılıyor" diye konuştu.

"HEDEF BİRİNCİ OLMAK"

Gelirin büyük bir kısmının çocuk esirgeme kurumu ve hazineye gelir olarak kaydedildiğini vurgulayan Saraç, "Bu sayede ülke ekonomisine de katkıda bulunuyoruz. Okul olarak kimya üretiminde Türkiye’de birinci sıradayız. Çünkü sadece bakanlık onayı olan patent başvurusunda bulunan tek okuluz. 2019 yılındaki hedefimiz Türkiye’de cirosu en yüksek okul olmak” şeklinde ifade etti.

"OKULA KATKI VERİYORUZ"

Öğrenci Onur Çamoğlu, uygulamalı derslerin kendilerine faydalı olduğunu söyleyerek, "Çamaşır suyundan oda spreylerine kadar temizlik ürünlerinin üretimini yapıyoruz. Ders haricinden üretim alanında çalışarak okula katkı veriyoruz. Okul bittikten sonra ise hem uygulama alanı iyi olduğu için hem de elimizdeki staj belgesi sayesinde kimya ile ilgili nerede iş varsa orada işe gireceğimizi düşünüyorum” dedi.

Öğrenci Selim Emre Şahin ise şu ifadeler de bulundu;

"Burada sensörler yapıyoruz. Devreler kuruyoruz. Bu sayede işletmelere donanımlı gidebiliyoruz. Döner sermayede de çalışarak hem kendimize hem de devletimize katkı sağlıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER