banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

06.02.2019, 09:19 127

Atakum Kent Konseyi’nin Atakum’a katkıları


Kalkınma ve Demokrasi şehirlerden başlar. Yerel demokrasinin güçlenmesinde, problemlerin ortak akılla çözülmesinde, kentlilik bilincinin yerleşmesinde, tarihi kültürel dokunun korunmasında ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın sağlanmasında “kent konseylerine” çok büyük görevler düşmektedir. Kent konseyleri aslında ülkesi, vatanı ve şehri için derdi olan insanların buluşma yeridir. 1970’lerin alt yapı belediyeciliğinden bugün sosyal belediyeciliğe geçilmiştir ve hedef gönül belediyeciliğidir. Kent konseyleri elbette yönetenleri yönetmez; ancak tavsiyelerde bulunur, halk için ve halk adına. Kent konseyleri siyasi yapılar olmamalı. Buralara şehre dair söyleyecek sözü olan herkes katılabilmeli; buralarda her kesimden insan kendisini ifade edebilmeli. 
26 Haziran 2014 Perşembe günü Atakum Belediye Başkanı Sayın İshak Taşçı kanunla kendisine verilen yetkiyi kullanarak Atakum Kent Konseyini toplamış, genel kurul da üniversite adına genel kurula katılan bendenizi Atakum Kent Konseyi’nin bu dönemki bakanı olarak seçmiştir. İki sene sonra yapılan seçimli genel kurulda tekrar tarafıma bu görev tevdi edilmiştir. 31 Mart seçimlerinden sonra seçilen belediye başkanı üç ay içerisinde kent konseyinin yeni genel kurulunu toplamak zorundadır. Yeni genel kurul yeni başkanını seçecek ve yeni kent konseyi çalışmalarına devam edecektir. 
Atakum çevre il ve ilçelerden aldığı göçlerle devamlı büyüyen ve gelişen, cazibe merkezi bir ilçe konumundadır. Bu anlamda ilçede yaşayan halk arasında Atakumluluk bilincinin en üst seviyeye çıkarılması önem arz etmektedir. Bu bilincin yerleşmesinde diğer paydaşlarla birlikte Atakum Kent Konseyi’ne de önemli görevler düşmektedir. Biz bu görevimizi elimizden geldiğince yapmaya çalıştık.  
Atakum Kent Konseyi’nin Bu Dönem İçerisinde Gerçekleştirmiş Olduğu Faaliyetler Şunlardır:
1. Türkçe ad kullanan iş yerlerine 26 Eylül Türk Dil Bayramı münasebetiyle onurluk verilmesi.
2. Atakum Belediye Başkanı İnş. Müh. İshak Taşçı'nın konuşmacı olarak katıldığı "Başkan, OMÜ Mühendislik Fakültesi Öğrencileriyle Buluşuyor" adlı tecrübe paylaşımı etkinliğinin düzenlenmesi.
3. Atakum ilçesinde engellilerle ilgili farkındalık yaratmak amacıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde, Amisos 55 Engelliler Kulübü'yle birlikte "Beni Fark Eder misin?” projesinin gerçekleştirilmesi. 
4. Yaşayan Fosiller Sergisi ve Canlılık Tarihi konferansının düzenlenmesi.
5. Umutla Gelen Şefkat Projesi kapsamında, Umudum Ol Derneği’yle birlikte beş yüz çocuğumuza kaban tedarik edilmesi.
6. Kardeş Şiirler ve Türküler Gecesi.
7. Dedem Korkut'un Kitabı ve Türk Kültürünün Temel Kodları Konferansı.
8. Türkülerle Kerkük Gecesi.
9. Günümüz Meselelerine Mevlana'dan Çözümler Konferansı.
10. 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle “Su Savaşları ve Dünyayı Tehdit Eden Kuraklık” Konferansı.
11. Atakum tarihinde ilk defa, “Atakum'da Kentleşme, Kentlileşme; Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı”nın düzenlenmesi.
12. Bu çalıştayda sunulan ve tamamı Atakum ve Atakum’un sorunlarıyla ilgili olan kırk bir bildiri/makaleden oluşan ve gelecek nesle miras olarak kalacak olan “Yeni Atakum Kitabı”nın bastırılması.
13. UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı münasebetiyle konferans düzenlenmesi.
14. 28 Nisan 2017 tarihinde “Vefatının 50. Yılında Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil ve Fikirleri” Konferansının düzenlenmesi.
15. Ozanların Dilinden Milli Şahlanış Gecesi.
16. Apartman ve Site Yöneticileri El Kitabı’nın hazırlanması  (Tamamlandı, henüz basılmadı).
17. Gençlere yönelik memnuniyet anketinin yapılması (Sonuçlar bilahare yayınlanacak).
18. 1. Samsun ve Futbol Çalıştayı’na destek verilmesi.
19. Türkiye Kent Konseyleri Genel Kuruluna katılımın sağlanması.
20. Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte Liselere yönelik “Değerlerimizi Değerlilerimize Tanıtıyoruz Etkinliği” çerçevesinde yirmi dört konferans sunulması (Devam ediyor).    

Yorumlar (1)
Mehmet BOZKURT 1 yıl önce
Hocam, bu çalışmalara önderlik ettiğiniz için sizinle gurur duyuyoruz ve bunların devamını bekliyoruz inşAllah.
banner1474
28°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:06
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:02