doğa hrsagency cemre
 
5s dikey izo bilgi

Aşıda Yeni Dönem Resmen Başladı!

featured

Aşıda Yeni Dönem Resmen Başladı!  Korona aşısını ilk  bulan Uğur Şahin  Omicron varyantında aşı konusunda uyarıda bulunmuştu. Aşılamada  yeni dönem resmen başladı. İşte dünyanın konuştuğu yeni karar…

61c2ad464e3fe00068003fb0 Koronavirüs

 

Dünya haftalardır Omicron’u ve aşıların geleceğini konuşuyor… Pfizer koronavirüs aşısının arkasındaki BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin’in uyarıları sonrası planlar değişti.Güney Afrika’da ortaya çıkan ve buradan diğer ülkelere yayılan Omicron varyantının daha bulaşıcı olduğu sıklıkla dile getirilirken aşıların buna karşı daha az etkili olabileceği de gelen bilgiler arasında.

Bilim dünyası haftalardır bu sorulara kesin bir yanıt verebilmek için zamana karşı yarış verirken konu ile ilgili BioNTech kurucusu Prof. Uğur Şahin’den flaş açıklamalar gelmişti.

61c2ad474e3fe00068003fd4 Koronavirüs

UĞUR ŞAHİN UYARMIŞTI

Şahin, ​​İngiltere ve Güney Afrika’dan gelen ön verilerin üçüncü dozdan sonra yaklaşık yüzde 70, ikinci dozdan sonra ise yüzde 20 ila yüzde 40 civarında bir etkinlik önerdiğinin altını açıklamış ve ok konuşulan bir uyarıda bulunmuştu.

3. dozun koruyuculuğunun düştüğünü gösteren araştırmalar olduğu hatırlatılınca ‘Zamanla Omicron’a karşı bir etkinlik kaybı olacak, bu çok muhtemel’ diyen Şahin, 3 kez aşılanmış kişilerin bile hastalığı bulaştırabileceğinin altını çizmişti.

İLK ADIMI İSRAİL ATTI

Şahin’in bu açıklamalarının üzerinden henüz birkaç gün geçmişken İsrail’den flaş bir hamle geldi. İsrail 4. doz kararı aldı.

İsrail Sağlık Bakanlığı Panelinde Omicron ile mücadele kapsamında 60 yaş üzeri kişilere 4. doz aşının yapılması tavsiyesi çıktı. Başbakan Naftali Bennett tavsiyeyi ‘Dünyaya yayılan Omicron dalgasının üstesinden gelmemize yardımcı olacak harika bir haber’ şeklinde yorumladı.

Dördüncü doz kararı, İsrail’in Omicron varyantıyla bağlantılı ilk ölümünü bildirdiği gün geldi.

BU 5 SEMPTOMA DİKKAT
İngiliz Mirror gazetesinin ‘Omicron’un beş yeni semptomu ve yeni varyantın orijinal virüsten farkı’ başlıklı haberine göre, yeni varyantta dikkat edilmesi gereken 5 semptom şöyle…

Boğaz ağrısının aksine boğazda kaşıntı hissi
kuru öksürük
Aşırı yorgunluk
Hafif kas ağrıları
Gece terlemeleri

OMICRON’U KEŞFEDEN DOKTOR AÇIKLAMIŞTI
Uzmanlar bir süredir bu semptomlardan en belirgin olanının ‘boğazda kaşıntı hissi’ olduğunun altını çiziyor.

Omicron’u ilk fark eden kişi olan Güney Afrika Tabipler Birliği Başkanı Dr Angelique Coetzee de bu duruma dikkat çekmiş ve diğer enfeksiyonlardan ayırt edici semptomun boğazda kaşıntı hissi olduğunun altını çizmişti.

Omicron pozitif bir erkek hastada bu durum ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Coetzee, ‘Hasta boğaz ağrısından değil boğazda kaşıntı hissinden mustaripti’ demişti.

61c2ad464e3fe00068003fca Koronavirüs

HANGİ AŞI NE KADAR KORUYOR?
Doktorlar, aşı olanlarda semptomların daha hafif olduğunu söylüyor. Peki Omicron’a karşı en etkili aşı hangisi?

İki doz aşının Omicron varyantına karşı etkisiz kalabileceği sonucuna ulaşan Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) araştırması ile 3. doz sonrası en fazla koruna sağlayan aşıyı belirledi.

UKHSA tarafından yapılan ilk analize göre, iki doz Pfizer, Omicron’dan kaynaklanan semptomatik bir enfeksiyona karşı yalnızca yüzde 30 ila 40 koruma sağlıyor. Aynı analize göre, bu oran 3. doz Pfizer’dan sonra 75’e kadar çıkıyor.

UKHSA’ya göre Altı ay önce bir Astrazeneca aşısı yaptırdıysanız, aşının semptomatik bir Omicron enfeksiyonuna karşı etkinliği sıfıra yakındır. İlk iki aşınız Astrazeneca ise, bir Pfizer güçlendirici aşısı olmanız durumunda etkinlik yüzde 70 seviyesine ulaşıyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.