Asgari ücret zammı görüşmelerinde ikinci toplantı sona erdi. Türk-İş asgari ücretin yapılacak ara zam ile 6 bin 391 lira olmasını istedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun asgari ücrette ara zammı görüştüğü ikinci toplantı sona erdi. TÜRK-İŞ, 6 bin 391 lira talebini iletirken, net kararın yarın açıklanacağı belirtildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının ikincisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda tamamlandı. Toplantı sonunda, TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat açıklamalarda bulundu.

Tarım Kredi'den yeni hamle! Sıradaki indirim bu reyonda olacak Tarım Kredi'den yeni hamle! Sıradaki indirim bu reyonda olacak

'6 BİN 392 LİRA' OLSUN TALEBİ

Enflasyon oranı nedeniyle asgari ücrette değişime gidildiğini aktaran Irgat, net bir rakam açıklanmadığını dile getirdi. TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Irgat, kendilerinin ise 6 bin 391 lira talebini hatırlattıklarını belirtti.

YARIN BİR TOPLANTI DAHA OLACAK

Yarın bir toplantı daha olmasını beklediklerini belirten TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Irgat, son rakamın Cuma günü açıklanacağını dile getirdi.

Asgari ücrete yapılacak ara zammın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

ŞU ANDA 4 BİN 253 LİRA

2021'de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

İŞVERENE MALİYETİ 5 BİN 879

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.