banner1317

(özel Haber) Fırtına Minareyi Uçurdu, Faciadan Dönüldü

Diyarbakır’ın Çermik ilçesi Gürüz köyünde iki günden bu yana etkili olan fırtına, köy camisinin minaresinin yıkılmasına neden oldu. Minarenin yıkılması anında çevrede kimsenin bulunmaması faciayı önlerken, müezzin ezanı cami girişinde...

(özel Haber) Fırtına Minareyi Uçurdu, Faciadan Dönüldü
banner1314
Diyarbakır’ın Çermik ilçesi Gürüz köyünde iki günden bu yana etkili olan fırtına, köy camisinin minaresinin yıkılmasına neden oldu. Minarenin yıkılması anında çevrede kimsenin bulunmaması faciayı önlerken, müezzin ezanı cami girişinde okudu.
Edinilen bilgilere göre olay, Diyarbakır’ın Çermik ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki Gürüz köyünde, önceki gün saat 19.30 sularında meydana geldi. Gürüz köylüleri, yatsı namazı için köyün camisine gitti. Cemaat yatsı namazını kıldıktan sonra dağıldı. Yağmurun ve rüzgarın etkili olduğu köyde fırtına çıktı. 50 yıllık caminin minaresi fırtınaya dayanamayarak yıkıldı. Düşen minare elektrik tellerine çarparak köydeki elektriği kesti. Olay anında yan tarafta bulunan okulda kimsenin olmaması ve camide cemaatin bulunmaması faciayı önledi.
Olayla ilgili konuşan köyün muhtarı Süleyman İpek, minarenin şiddetli fırtına nedeniyle yıkıldığını söyledi. Muhtar İpek, "Minaremiz yıkıldı. Minare yıkılırken aynı zamanda camiye zarar verdi. Yetkililerden yardım istiyoruz. Cami imamı minare yıkıldığı için ezanı dışarıda okuyor" dedi.
Köylülerden İbrahim İpek ise, minarenin akşam saatlerinde düştüğünü belirterek, "Minare düşerken camiye zarar verdi. Camide ibadet yapılmayacak durumda. Kendi imkanlarımızla yapabilirsek yapacağız. Ama çok zor. Bahçede ezan okunacak. Yetkilerden ve büyüklerden yardım istiyoruz" diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1312