banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Mahrem imamdan Tuğamiral’e "Teslim olmadan teslim al, ölmeden öldür” talimatı

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) elebaşı Fethullah Gülen’in bir numaralı sanık olduğu, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 137 sanık hakkında hüküm verilen davanın gerekçeli kararında “İhsan” kod adlı mahrem imam Hasan Coşkuner’in, eski Foça Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız’a tümamiraller Aydın Şirin ve Hasan Nihat Doğan’ın derdest edilmesi görevini verdiği ve "Birliğini çıkart, teslim olmadan teslim al, ölmeden öldu¨r” şeklinde mesaj gönderdiği ifade edildi.

3. SAYFA 19.12.2018, 13:27
Mahrem imamdan Tuğamiral’e "Teslim olmadan teslim al, ölmeden öldür” talimatı

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) elebaşı Fethullah Gülen’in bir numaralı sanık olduğu, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 137 sanık hakkında hüküm verilen davanın gerekçeli kararında “İhsan” kod adlı mahrem imam Hasan Coşkuner’in, eski Foça Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız’a tümamiraller Aydın Şirin ve Hasan Nihat Doğan’ın derdest edilmesi görevini verdiği ve "Birliğini çıkart, teslim olmadan teslim al, ölmeden öldu¨r” şeklinde mesaj gönderdiği ifade edildi.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan, sözde ’yurtta sulh konseyi’ tarafından Manisa ve İzmir’de “sıkıyönetim komutanı” ilan edilen eski Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen ile birçok askerin de aralarında olduğu, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince 137 sanık hakkında 7 yıl 6 ay ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen mahkumiyetlere ilişkin kararın gerekçesi yazıldı.

Mahkemenin, bin 893 sayfalık gerekçeli kararında, öğretmen olan “İhsan” kod adlı Hasan Coşkuner’in FETÖ içerisinde TSK mensubu askerlerle ilgilenen mahrem imam göreviyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı sorumlusu olarak bölgede faaliyet yürüttüğü ifade edildi. Kararda, Coşkuner’in FETÖ’nün darbe girişimi toplantılarına katıldığını ifade eden itirafçı eski Foça Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız ve sanık Tuğamiral Süleyman Manka ile irtibatlı olduğu ifade edildi.

Coşkuner’in, Halil İbrahim Yıldız ile aralarında gu¨venli iletişimi sağlamak amacıyla ona verdiği tabletteki uygulama ile mesaj göndererek, hain darbe girişiminden önce, 7 Temmuz 2016’da Ankara’da yapılacak toplantıya kendisini çağırdığına vurgu yapılan gerekçeli kararda, sanıkların darbe girişimini planlandığı 3 katlı villada buluştukları hatırlatıldı. Bu toplantıda, “Genelkurmay çatı davası” sanıklarından eski Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık’ın 15 Temmuz veya 22 Temmuz 2016’da darbe planını uygulamaya koyacaklarını deklare ettiği ifade edilen gerekçeli kararda, tümamiraller Aydın Şirin ve Hasan Nihat Doğan’ın derdest edilmesi görevinin Coşkuner tarafından Yıldız’a verildiği belirtildi. Bu esnada darbe girişiminin kilit ismi ve halen firari olan Adil Öksüz ve bu davanın itirafçılarından eski kurmay albay Hakan Bıyık’ın da villada bulunduğu ifade edildi.

Kararda, 8 Temmuz 2016’da lüks bir apartmanda gerçekleştirilen başka toplantıda ise “Ömer” kod adlı örgüt üyesinin, Coşkuner’e, “darbenin emir komuta zinciri içinde gerçekleştirileceği, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın alınacağı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztu¨rk’u¨n Genelkurmay Başkanı yapılacağı” şeklinde sözler söylediğine değinilerek, toplantıya sonradan gelen Manka’ya ise Coşkuner’in, “TSK bir faaliyet gerçekleştirecek, sıkıyönetimle Tu¨rkiye’yi ele geçirecek, buna mu¨teakip sana da du¨şecek görevler olacak” diyerek darbe yapılacağını açıkladığı belirtildi.

“Teslim olmadan teslim al, ölmeden öldu¨r”

Tümamiraller Şirin ve Doğan’ın yıllık izinlerini geçirdikleri Foça Deveboynu Sosyal Tesislerinden derdest edilerek Çiğli 2. Ana jet Üs Komutanlığına teslim edildikleri, darbe girişiminin yaşandığı gece Coşkuner’in, Yıldız’a yine tabletteki uygulamadan “Birliğini çıkart, teslim olmadan teslim al, ölmeden öldu¨r” şeklinde mesaj attığı hatırlatılan gerekçeli kararda, “Sanığın ortağı olduğu şirketin, KHK ile kapatılan örgu¨t iltisaklı kurumlar içerisinde bulunduğu, örgu¨t mahrem imamı olarak sorumlusu olduğu tuğamirallerin darbede etkin rol almaları için onlarla yurtta sulh konseyi u¨yelerini bir araya getirerek bu işin organizasyonunda yer aldığı, dahası söz konusu amirallere yapacağı faaliyetlerle ilgili talimat vererek, onları darbe kalkışması içerisinde faaliyet göstermeye ikna çabası içerisinde bulunduğu kabul edilmiştir. Sanığın darbe kalkışması gecesinde Yıldız’a birliğini dışarı çıkararak ölmeden öldu¨rme emrini vermesi nazara alınarak, savunmasının kendisini suçtan kurtarmaya yönelik olduğu kabul edilmiştir. 15 Temmuz 2016 tarihi öncesinde FETÖ tarafından yapılan darbe planlamaları içerisinde etkin rol alan sanığın ‘Anayasayı ihlal’ suçundan cezalandırılmasına karar verilmiştir” denildi.

104 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in bir numaralı sanık olduğu, 280 sanık hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “terör örgütüne üye olma”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlamalarının yöneltildiği davada, 137 sanık hakkında karar verildi. Terör örgütü elebaşı Gülen’in önceden dosyasını ayıran mahkeme, aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan, sözde “yurtta sulh konseyi” tarafından Manisa ve İzmir’de “sıkıyönetim komutanı” ilan edilen eski Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, eski Bornova 57. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmed Nuri Başol, eski Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yaşar Çamur, eski Amfibi Gemiler Komutanı Tuğamiral Erdal Ergün, eski Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka, eski Hava Eğitim Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Veyis Savaş ve eski Edremit 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Nihayet Ünlü’nün de bulunduğu 104 sanık hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Sanıklardan 21’i ise “Cumhurbaşkanına suikaste yardım” suçundan 20 yıl, 31’i ise “terör örgütü üyesi olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırıldı.
Yorumlar (0)
24°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 15 Eylül 2019
İmsak 04:40
Güneş 06:07
Öğle 12:35
İkindi 16:06
Akşam 18:53
Yatsı 20:14