banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Kemer denetiminde ceza yağdı

banner1357

Samsun Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan kemer uygulamasında, kemer takmayan yüzlerce sürücüye ceza kesilirken, yolcu koltuğunda bulunan vatandaşlar ise uyarıldı.Samsun Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü...

3. SAYFA 04.09.2018, 11:52
Kemer denetiminde ceza yağdı
banner1353
banner1375

Samsun Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan kemer uygulamasında, kemer takmayan yüzlerce sürücüye ceza kesilirken, yolcu koltuğunda bulunan vatandaşlar ise uyarıldı.

Samsun Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince, Samsun-Ankara Yolu Adalar mevkinde kemer takmayan sürücüler üzerinde uygulama yapıldı. Yapılan uygulamada özellikle yolcu otobüsleri ve minibüsler hedef alındı. Ankara, Çorum ve Amasya’dan Samsun’a gelen yolcu otobüsleri emniyet noktasında teker teker durdurularak kontrol edildi. Ekipler kemer kontrolü yaptığı sırada, ekiplerin yaklaşık 1 kilometre uzağında bulunan sivil ekip, kemer takmayan sürücüleri teker teker tespit ederek, uygulama noktasına telsiz ile bildirdi. Polisi görünce kemere sarılan sürücüler ceza yemekten kaçamadı. Durdurulan yolcu otobüslerinde kemer takmayan sürücü ve muavinlere de ceza kesildi. Yolcu koltuğunda bulunan vatandaşlar ise kemer takmaları konusunda uyarılarak, artık kemer takmayan yolculara da ceza kesileceği bildirildi.

Kemer uygulamasında otobüs dışındaki araçlar da denetlendi. Kemer takmadığı belirlenen sürücü ve yolculara ceza kesildi.

"Geçen bayramda 143 vatandaşımız trafik kazalarında hayatını kaybetti"

Uygulama hakkında açıklama yapan Samsun Trafik Denetleme Şube Müdürü Hüseyin Şafak, “Bakanlığımızın tarafından emniyet kemeri uygulamalarını arttırmamız yönünde bize yazı geldi. Şu an tüm araçlar üzerinde, özellikle yolcu otobüsleri üzerinde uygulama başlattık. İlk olarak otobüslerde bulunan yolcularımızı uyarıyoruz. Daha sonra ise cezai işlem uygulayacağız. Onlara emniyet kemerinin ne kadar önemli olduğunu vurguluyoruz. Bu bir toplumsal sorumluluk projesi. Herkesin kemer takması gerekiyor. Geçen bayramda 143 vatandaşımız trafik kazalarında hayatını kaybetti. Bu kazalarda eğer emniyet kemeri takılı olsaydı en az yüzde 70 oranında vatandaşımızı kurtarabilirdik. Şu an yaptığımız uygulamada ise yolcu otobüslerini durdurarak kemer takmayan sürücülere ve muavinlere cezai işlem uyguladık. Kemer takmayan yolculara ise uyarılarda bulunduk. Ancak 5 günlük bir süreçten sonra artık kemer takmayan yolculara da cezai işlem uygulamaya başlayacağız” dedi.

Kemer takmayan ve ceza yiyen sürücüler ise can güvenliği açısından uygulamayı doğru bulduklarını dile getirdi.
Yorumlar (0)
banner1474
13°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 24 Şubat 2020
İmsak 05:45
Güneş 07:10
Öğle 12:53
İkindi 15:55
Akşam 18:26
Yatsı 19:46