banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Eskişehir’de Dehlize Düşen Yaralı Adamı Kurtarma Çalışmaları 3'ncü Gününde

banner1357

Eskişehir'in Mihalgazi ilçesi yakınlarında define aramak için girdiği iddia edilen bir mağara içerisindeki dehlize düşerek yaralanan Ramazan Yörük’ü kurtarma çalışmaları 3'ncü gününde de aralıksız olarak sürüyor.13 Nisan Pazar...

3. SAYFA 16.04.2014, 12:42
Eskişehir’de Dehlize Düşen Yaralı Adamı Kurtarma Çalışmaları 3'ncü Gününde
banner1353
Eskişehir'in Mihalgazi ilçesi yakınlarında define aramak için girdiği iddia edilen bir mağara içerisindeki dehlize düşerek yaralanan Ramazan Yörük’ü kurtarma çalışmaları 3'ncü gününde de aralıksız olarak sürüyor.

13 Nisan Pazar günü 7 arkadaşıyla birlikte fotoğraf çekmek için Alpagut Mahallesi Kazankaya Mevkii’ndeki mağaraya gittiği öne sürülen Ramazan Yörük, mağara içinde bulunan dehlize düşerek yaralandı. Yaralı şahsı kurtarmak için jandarma, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) ve Anadolu Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü (ANADOSK) ekipleri 3 günden bu yana kurtarma çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. Ekipler, yaralı şahsı dehlizden çıkartabilmek için mağaranın girişini ve dehlizin etrafını hilti gibi aletlerle ve fünyeyle genişletmeye çalışıyor. Yaralıya UMKE ekipleri tarafından dönüşümlü olarak bulunduğu yerde tıbbi müdahaleler yapıldığı da belirtildi. Şahsın sağlık durumunun stabil olduğu ve bulunduğu yerde serum ve uygun görülen yiyeceklerle beslendiği öğrenildi.

Çalışmalar aralıksız olarak sürerken Yörük’ün, düştüğü yere arkadaşlarıyla birlikte define aramak için gittiği iddia ediliyor.

İHA Muhabirine açıklamalarda bulunan Mağaracılık Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Selçuk Canbek, kurtarma çalışmalarının baştan beri düzenli olarak sürdüğünü kaydetti. Katılan tüm ekiplerin özverili bir şekilde çalıştığını anlatan Canbek, “Şuanda yaralıyı güvenli bir bölgeye aldık. Başında sürekli olarak sağlık teknisyenlerimiz bulunuyor. Yaralıyı bulunduğu yerden güvenli bir şekilde çıkartabilecek kadar mağarayı genişletme çalışmalarımız da devam ediyor. Adım adım ilerliyoruz. Gece boyunca süren çalışmalar neticesinde girişteki delik biraz genişletildi ama arkasında bulunan 3-4 metrelik bir alan daha genişletilecek. Yaralının bulunduğu yerden çıkarılmasıyla ilgili net bir zaman veremiyorum. Bu durum performansımıza bağlı. Yeterli genişliğe ulaştıktan sonra bizim de amacımız yaralıyı bir an önce bulunduğu yerden güvenli bir şekilde çıkartmaktır” dedi.

“YARALININ FELÇ OLMA RİSKİ OLDUĞU İÇİN TİTİZ ÇALIŞIYORUZ”

Canbek, yaralının sağlık durumunun stabil olarak gittiğini de ifade ederek, “Yaralıya serum ve yiyecek desteği veriliyor. Ama bizim için asıl önemli olan; yaralının bel bölgesinde bir kırık riski var. Yani kontrolsüz bir şekilde taşınması veya başka nedenlerden dolayı felç olma riski var. Bu yüzden onu az kıpırdatabileceğimiz bir konumda hareket ettirebilmek için bu kadar çok çalışıyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 07 Aralık 2019
İmsak 06:08
Güneş 07:40
Öğle 12:31
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39