banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

"Cambridge Analytica" skandalında Rus izi bulundu

banner1357

Rusya’nın Mail.ru şirketi, Facebook kullanıcılarından kişisel verilerin kötüye kullanımı ile suçlandı.

3. SAYFA 14.07.2018, 12:12
"Cambridge Analytica" skandalında Rus izi bulundu
banner1353

Rusya’nın Mail.ru şirketi, Facebook kullanıcılarından kişisel verilerin kötüye kullanımı ile suçlandı.

Mail.ru, Facebook kullanıcılarından kişisel verilerin kötüye kullanımını skandalıyla ile suçlanıyor. İngiliz "Cambridge Analytica" şirketi tarafından verilerinin kötüye kullanımıyla ilgili olarak başlatılan ve "Facebook" şirketi tarafından yapılan araştırma sonucu, Mail.ru suçlandı. Mail.ru Group, kendi şirketi için Facebook ile yüzlerce yazılım uygulaması geliştirdiği ortaya çıktı.

Facebook ise o yazılımlardan sadece iki tanesinin iki hafta içinde bilgi toplamasına izin verildiğini bildirdi. Konuya Amerikan siyasetçilerde tepki gösterdi. ABD Senatörü Mark Warner konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Son 6 ayda Facebook’un kullanıcı verilerinin toplanması ve kullanılmasına daha az erişebileceğini öğrendik. Sahibinin Rus lider Vladimir Putin ile yakın bağları olan bir teknoloji şirketi Facebook’tan bilgi toplayan yüzlerce uygulamasının olduğunu öğrendik. Eğer öyleyse, hangi bilgilerin Mali.ru aracılığıyla iletildiğini ve nasıl kullanıldığını belirlememiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Mart 2018’de Cambridge Analytica’nın iş yöntemleri hakkında birçok haber ortaya çıkmıştı. Facebook’un bir üniversite görevlisine platformdaki kullanıcıların verilerine erişim vermesiyle başlayan süreçte veriler Cambridge Analytica şirketinin eline geçmişti. Cambridge Analytica şirketi Donald Trump’ın başkanlık seçimleri kampanyasında bu verileri kullandığı iddia ediliyor. Bunlara karşılık olarak İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi, Cambridge Analytica şirketinin sunucularını araştırmak için izin isterken Cambridge Analytica’nın Facebook sayfası ve reklamları Facebook tarafından yasaklanmıştı.
Yorumlar (0)
13°
açık
Namaz Vakti 08 Aralık 2019
İmsak 06:09
Güneş 07:41
Öğle 12:32
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39