Eroğlu duyurdu: 20 bin kişi alınacak!

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın yatırımlarıyla 5 yıl sonra toplamda 20 bin kişinin özel ve kuruma ait maden ocaklarında çalışabileceğini açıkladı.

ZONGULDAK 07.02.2019, 16:38
449

Zonguldak'ta düzenlen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda söz alan  Kazım Eroğlu, yatırımlardan ve geleceğe dönük projelerden bahssetti.

Eroğlu'nun konuyla alkalı yapmış olduğu açıklama şu şekilde;

"Bizim yeraltında şu anda üretim yaptığımız alanların toplam uzunluğu 2 kilometre. 2019 yılı sonunda bahsettiğimiz alanın 700-800 metresini yarı mekanize veya tam mekanize üretim bandına getirmek istiyoruz. Şu andaki yaptığımız ihaleler bunu sonuçlandıracak mahiyette. 2021 yılına kadar, aldığımız çiler ve emeklilik oranları bizi sıkıntıya sokmaz ise 2021 yılında 2 milyon 100 bin tonluk bir üretim hedefliyoruz. Bunu nasıl yapacağız? Kişi başına üretim şu anda 700 kilogram. Bunu, bin 200 ile bin 400 bandına çıkarmak istiyoruz.Burasının da ruhsatını böldük. Bunu da Bereket Enerji aldı. Buradaki öngörümüz yılda en az 2,5 milyon ton yıllık kömür üretimi ve en az 3 bin maden işçisi istihdamıdır. Bu 5 bine de çıkabilir. Bu ne zaman gerçekleşebilir dersek, burada paydaşların kendi aralarındaki çalışmalar var. Ancak şunu söyleyebiliriz. 5 yıldan önce burada kömür üretimi söz konusu değil."


20 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI...
Kazım Eroğlu istihdam konusunda da büyük hamleler olacağının altını çizerek, "İstihdam açısından biz TTK olarak yeraltı ve yerüstü işçilerimizle birlikte toplamda 10 bin istihdam ile devam ederiz. Bağlık-İnağzı sahamızı ve rödevanslı diğer sahalarımızı devreye koyduğumuzda 5 yıl sonra Zonguldak'ta toplamda sadece kömüre bağlı 20 bin kişilik bir istihdam söz konusu olur" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)