Yat Limanı: Yap-Boz-Rant dağıt! 2


15.k görüntülenme

Uzun süre hiçbir girişim yapılmayınca, “kaderine terk edildiğini” düşünmeye başlamıştık ki 1,5 yıl sonra bir ihale ilanı ile bizi şaşırttılar. 12 Ekim’de yapılacağı bildirilen ihale şartnamesinde “mevcut mendireğin iç tarafının tamamen veya kısmen doldurularak dolan alanın Ana mendireğinden itibaren açık denize doğru yeni bir yat limanı projelendirilmesi ve alternatifleri üzerinde çalışılacak” deniliyor. 
Öyle anlaşılıyor ki 1,5 yıl düşünmüş ve üzerinde, yeni bir “rant”abilite çalışması yapmışlar!..

Şartname, ortada yandaş yükleniciler için çok ballı bir ihale olduğunu gösteriyor. 900 metrelik mendirek yapmak üzere denizin doldurulması için milyarlar harcandığını düşünürseniz, 205 bin metre karelik alanın doldurulmasının rantını düşünün!..

Dolgu işinin dışında, rantın devamının da olduğu görülüyor. Dolgu bitince, yarımada şeklinde, 205 dönümlük bir kupon arsa çıkacak. Aynen, ormanlar yakılarak elde edilen kupon arsalar gibi. Orada rant uğruna ormanlar yakılarak doğa katlediliyor, burada dolgu için Kocadağ parçalanarak doğa katledilecek. Zaten, denizin doldurulması da bir doğa katliamıdır. Şartnamedeki, “..açık denize doğru yeni bir yat limanı projelendirilmesi..” ifadesi, rantı gizlemek için milleti uyutmaya yönelik, “cambaza bak!” demektir. Kıyıya yat limanı yapamadılar, açık denize yapmaları olası mı? Oraya belki, doldurulan alana yapılacak otel ya da lüks siteler için plaj oluşturmak üzere küçük bir dalga kıran yaparlar…

***
Ben, buradan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e sesleniyorum.
Sayın Başkan, eğer mesele rant değil, ortada kalmış ölünün kaldırılması ise çok daha kolay ve bedava bir yolu var: yıkın dalgakıranı!..
İş, 1-2 patlayıcı lokumuna mal olur. Tümünü yıkmasanız da olur; açılan kanalın çevresi biraz genişletilecek olsa, Karadeniz oradan dalga dalga girecek ve ortalığı tertemiz yapacaktır. 

Eğer daha güzel, estetik bir eser yaratmak istiyorsanız, dalgakıranın taşlarını orada bir araya yığın, bir küçük yapay ada oluşturun. Altı balıklara yumurtlama alanı, üstü martılara yuva olur. Üzerine biraz toprak da serpiştirirseniz ağaç da çıkar ve fotoğraftaki Giresun Adası gibi şirin bir adacık oluşur. Böylece Samsun da bir adaya kavuşur ve sizin adınızla anılır!..

Saygılarımla….

0 Yorum:

ANASAYFAYA DÖN