Samsun'un Balıkcı Barınağı: Yakakent

Samsun'un İlçelerini tanıtmaya debam ediyoruz. Bu yazımızda bilgi vereceğimiz ilçe Yakakent. İşte Yakakent ilçesi ile ilgili detaylar.

Yakakent 01.05.2019, 19:48 09.11.2020, 19:56
97
Samsun'un Balıkcı Barınağı: Yakakent

Samsun'un İlçelerini tanıtmaya debam ediyoruz. Bu yazımızda bilgi vereceğimiz ilçe Yakakent. İşte Yakakent ilçesi ile ilgili detaylar.

Yakekent'in Coğrafi Durumu:

Yakakent Karadeniz kıyısında Sinop il sınırı arasındaki geçit noktasındadır. Samsun iline bağlı ilçenin Samsun 'a uzaklığı 84 km dir. Doğusunda Alaçam, Batısında Gerze, Güneyinde Canik Dağları, Kuzeyinde Karadeniz yer almaktadır. Kıyılar denize bazı yerlerde yatay, bazı yerlerde diktir. İlçenin 14 Km. kıyı şeridi ve 4 Km. Sahil Bandı vardır. Köylerle birlikte yüzölçümü 204 Km2.’dir. İlçe Merkezinin ortalama yüksekliği 3 m. İlçenin rakımı ortalama 690 m.’dir.

Dağlar; İlçenin güneyinde Canik Dağları bulunmakta olup; Uzunkız’da Köse Osman Tepesi 1397 m., Uzunkız - Karaaba arasında Sivri Tepe 1298 m, Mutaflı Gökyar Mahallesi Kaşbaşı Tepesi 1136 m.’dir.


Akarsular; İlçenin önemli akarsuları Yakakent Çayı ve Celevit Çaylarıdır. İlçenin 103 Km2 ormanlık sahası mevcuttur. Ormanlarımızda çoğunlukla çam, meşe, kayın, köknar ağaçları bulunmakla birlikte defne alanı olarak da zengindir.


Yakakent'in Sosyo - Ekonomik Yapısı:

           
İlçe ekonomisi tarımsal karaktere sahip olmakla beraber; balıkçılık ekonominin can damarıdır. Karadeniz’de avlanan her türlü balığı ve dünyaca ünlü mersin balığını burada bulmak mümkündür. Sayıları yetmişe yakın irili ufaklı balıkçı tekneleriyle balık avlanmaktadır. 

Deniz ürünlerini değerlendiren özel sektöre ait iki fabrika bulunmaktadır. Bunlardan biri Sür-San Balık Unu ve Yağı Fabrikasıdır. Diğeri ise İpek Gıda Fabrikasıdır. Burada Vatoz, Köpek balığı ve Kum midyesi gibi bazı deniz ürünleri işlenip, şoklanarak Fransa’ ya ihraç edilmektedir.


 İlçe son dönemde defne yetiştiriciliğine önem verilip, bunun için kooperatif kurulmuştur. 

Yakakent'in İklimi:

Gerek yağış gerekse sıcaklık yönünden devamlı farklılık görülmekle beraber genellikle yazları yağışlı ve sıcak, kışları yağışlı ve ılık geçer. Yağmur daha çok ilkbaharda düşer. En yüksek sıcaklık Temmuz ayında  ( 35.4  C ), en düşük sıcaklığı ise Ocak ayında (-5.0 C ) yaşanır.  Yıllık ortalama yağış 639.1 Kg/m2’dir.

Yakakent'in Gezi Yerleri Mesire Yerleri             

 İlçeye 7 km. uzaklıkta Samsun - Sinop karayolu üzerinde bulunan Çamgölü mevkii denizin, ormanla iç içe olduğu bir doğa harikasıdır. Çam ağaçlarının denizle kucaklaştığı bu eşsiz sahil maviyle yeşilin en güzel uyumunu yaratmıştır. Bu yöre Orman İşletme Müdürlüğü tarafından piknik yeri olarak düzenlenmiştir.          

Kozköy Mahallesi mevkiinde sahil şeridi ise kumsal ve doğal plajı ile ilçeye ayrı bir güzellik katmaktadır.      

      
Kayalıköyü mevkiindeki kunduz (Balık) gölü özellikle ilkbahar ve yaz aylarında kamp yeri olarak kullanılmaktadır.

Yakakent'in Folklorik Değerleri:           
İlçe düğünleri oldukça eğlenceli geçer. Oyunlar davul ve zurna eşliğinde oynanır. Düğünde davetlilere çeşitli ikramlarda bulunulur. Kına gecesi eğlencesi de yapılır.

Yakakent'in Yemekleri:
 En önemli yemek içli mantıdır. Kıymalı ve cevizli olarak yapılan mantı sarımsaklı yoğurtla yenir. Ördek ve Tavuk etinden tirit de yapılır.  

Yorumlar (0)