banner1589

banner1577

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

11.10.2020, 11:15 162

YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ...

Yaşamak, kim ne derse desin ve ömrünü kim nasıl sürdürürse sürdürsün, bir sanattır. Yaşamak hem oldukça uzun ancak sona geldiğinde bir nefes kadar kısadır. Süreci layığıyla devam ettirmek, hiç kolay değildir. 
Yaşamını doğruları ışığında yaşamak isteyenler için rüzgar her zaman sert eser. İşte o zaman elinde tek bir alternatif kalır. Ya rüzgarın estiği yöne doğru hem eğilir hem de savrulursun ya da rüzgar benden ne alır diye korkmaz yoluna devam edersin. 
İnsanı her şeye rağmen güçlü kılan aslında en korktuğu şeydir. Yani ölümdür. Yani her şeyin öyle ya da böyle bir sonunun olacağını bilmektir. Bu ise bizlere, an itibariyle yaşadığımız şartlar ne olursa olsun, hiçbir şeyin ilelebet sürmeyeceği olgunluğunu hatırlatır. 
Umudumuzu diri tutmamızı sağlar. Tünelin sonundaki ışığı tıpkı her gecenin bir sabahı ve her sabahın da bir sahibi olduğu düşüncesini duygularımıza hakim kılar. Aksi yıkımdır. Aksi kırgınlık, kızgınlık, dargınlıktır. 
Kim ki eğer “yol”dan bahsediyor ise bilin ki en büyük sıkıntısı kendisinin “yolcu” olabilme kapasitesidir. Bu yüzdendir ki tecrübe ile sabit olan hiçbir konu “yeni” olarak seni ileriye taşımaz. 
Hayat, cesurları sever derler. Sevdiğim bir sözdür. Çünkü her duyduğumda bana cesur olmayı değil, rüzgara karşı yürürken umudu aşılar. Ve ben umudum olduğu sürece kendi nefsimden başka hiçbir şeyden korkmamak gerektiğine inanırım. 
Yanlış hatırlamıyorsam yazar İsmet Özel söylemişti, "bir şiir, bir yazı yazarın neresinden çıkıyorsa, okuyucunun da orasına isabet eder" diye.  Sen bu hayatı nerenle yaşıyorsan, insanların da ancak orasına isabet edersin diye yorumlarsam fazla zorlama olmaz sanırım. 
İşte bu yüzdendir ki geçmişten gelen, genlerinden gelen, hayata bakışınla ve yaşantınla harmanladığın her şeye sahip çık. En büyük emek budur. İspat davasında olanların sonu inat çukurunda el yüz yıkamaktır. 
Dost bulmak için önce dost olmak gerekir. Sen dostum dediğinin sadece iyilik ve güzelliklerine ram edersen yüreğini, hiç beklemediğin yerden sınav eder Rabbim seni. İşte bu yüzdendir ki, şartların seni en fazla zorladığı an, senin kendin olmaya en fazla yaklaştığın andır. 
O zaman inadınla değil, sabrınla sevecek ve dostum dediğinin hatalarını da alıp   heybene koyacaksın. Koyacaksın ki insanlar seni sadece “güzele” aşina sanmayacak. Olduğu gibi görünenler, göründüğü gibi olanlara yüreğiyle bağlıdır. 
Sen neye bağlı olduğuna karar ver ki, kararın “yeni” başlangıcın olsun…
 

Yorumlar (0)