banner1571

banner1577

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

02.09.2020, 08:22 483

TÜRKİSTAN’A VEDA

Türk Dünyasının doğu yakasına, Ata Yurduna, kardeş ocağına beşinci kez gidiyor olmanın haklı gururu ve sorumluluğu içerisinde 23 Ocak 2020 tarihinde Kazakistan’a ulaştım ve Türkistan şehrinde bulunan Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’ndeki görevime başladım. Görevlendirmem 1 Ağustos 2020 tarihi itibariyle ve kendi talebim doğrultusunda sona ermiştir. Bunun çeşitli nedenleri olmakla birlikte en önemli nedeni bu salgın döneminde ailemin yanında olmamın en doğru karar olduğunu; sağlığın,  ailenin ve anne duası almanın pek çok şeyden önemli olduğunu düşünmemdir.
Türkistan’a ulaştıktan bir hafta sonra Özbekistan’a bir ziyaret gerçekleştirdik. Bu ziyaret benim için çok önemli idi. Çünkü daha önce Kazakistan’a ve Kırgızistan’a gelmiş olmama rağmen, Türkiye ve Özbekistan arasındaki siyasi nedenlere bağlı vize sorunlarından dolayı Özbekistan’a geçememiştim. Özbekistan’da Türk-İslam medeniyetine ait ilk ve çok önemli tarihi, kültürel ve sanatsal yapılar bulunmaktadır. Bu nedenle de bir turizm merkezidir. Özbekistan tarihi İpekyolu üzerinde konuşlanan, Mavera’ün-nehir dediğimiz Seyhun (Sır Derya) ile Ceyhun (Âmu Derya) nehirlerinin arasında bulunan ve üzerinde bereketli topraklar barındıran, bu nedenle de çok çeşitli bitki örtüsüne, meyve ve sebze üretim kapasitesine sahip bir ülkedir.
Özbekistan’ın Başkenti Taşkent Sovyetler zamanında bile Sovyetler Birliği’nin üçüncü büyük şehri idi. Bugün de Orta Asya’nın, ulu Türkistan’ın en kalabalık şehridir. Burada kısa ziyaretler yaptıktan sonra ülkenin ikinci büyük şehri Semerkant’a ulaştık. Orada önemli ziyaretlerde bulunduk. Başta mezhep imamımız İmam Maturidi, Hadis ilminin deryası İmam Buhari, Peygamberimizin amcasının oğlu Gusam ibn-i Abbas’ın ve Emir Timur’un kabirlerini ziyaret ettik. Registan Meydanı’nı ve burada bulunan Uluğ Bey Medresesi’ni gördük. Daha sonra Buhara-i Şerif’e geçtik. Buhara’da Nakşibendiliğin ilk halkası Hoca Abdülhalik Gijduvani ve son halkası Hoca Bahauddin Nakşibend Hazretleri’nin türbesini ve yedi pirlerin kabirlerini ziyaret ettik. Özbekistan ziyaretimiz dört gün sürdü; maneviyat yüklü ve çok faydalı bir ziyaret oldu.
Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinde 6 ay kadar görev yaptım ve bu süre içerisinde Türkoloji Araştırmaları Enstitüsünün müdürlüğü görevini de sürdürdüm. Elimden geldiğince sosyal ve beşeri ilişkilerimde, tavır ve davranışlarımda ülkemi en iyi biçimde temsil etmeye çalıştım; Kazak yöneticilerle de kardeşlik hukuku içerisinde iyi dostluklar kurdum. Ahmet Yesevi Hazertlerinin öğretisi doğrultusunda yaşamaya çalıştım. 
Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde altı aylık sürede gerçekleştirdiğimiz faaliyetler şunlar olmuştur:
1. Türkoloji Enstitüsü Müdürlüğü görevi sürdürüldü.
2. 13'ü çevirimiçi olmak üzere 14 konferans/seminer düzenlendi.
3. "Dede Korkut Kitabında Türk Aile Yapısı" konulu seminer tarafımızdan verildi.
4. "Kutadgu Bilig'de Devlet Yönetimi" konulu Konferans tarafımızdan verildi.
5. Türkoloji Dergisi 3 uluslararası İndex tarafından tanınır ve taranır hale getirildi.
6. Türkoloji Dergisi'ne hakemli dergi statüsü kazandırıldı.
7. Türkoloji Dergisi'nin 99 ve 100. Sayıları yayınlandı. 101. Sayı yayın aşamasına getirildi.
8. Enstitüde çalışan akademisyenler uluslararası yayın yapmaları konusunda teşvik edildi ve desteklendi.
9. Filoloji Fakültesi, Türk Filolojisi Bölümü'nde "Türk Poeziyası" dersi tarafımızdan verildi.
10. Enstitüye bir ofis daha kazandırılarak enstitünün fiziki alanı genişletildi.
Elbette bu işler bir ekip işidir. Samimi olarak katkı sunanlara ve enstitü çalışanlarına özellikle teşekkür ediyorum. İnşallah Türkistan'a gelmemize, verdiğimiz emeğe, gösterdiğimiz gayrete ve yaptığımız hizmete değmiştir. Elbette Hoca Ahmet Yesevi adı ve misyonu çok daha büyük hizmetlere layıktır.  
 

Yorumlar (2)
Mehmet BOZKURT 10 ay önce
Hocam, bizi yurtdışında da en iyi şekilde temsil ettiğiniz ve emekleriniz için çok teşekkür ediyoruz.
Prof. Dr.Recep Kök 10 ay önce
Değerli Bekir Hocam,

Ata yurduna verdiğiniz hizmet, enstitüye kazandırdığınız bilim keyfiyeti ve yükselttiğiniz ivmeden dolayı çok teşekkür ederim. Bir altı ayda ben de çeyiz ve dua merkezimizdebulundum. Özbekistan dahil duanıza layık olacak bir gezi de gerçekleştirdim..
Nöbetinizin orda bitmiş olda da, buradan kuracağınız etkileşimin devamıyla, yğklediğimiz misyon Yesevi Ruhuyla beslenecektir inşAllah.
Hoş geldiniz saygılar sunarım.
Recep Kök