Köpek arkadaş okullu oldu!

Tokat'ın Turhal ilçesinde Fındık adı verilen bir köpek, Haluk Yılmaz İlkokulu'nun maskotu oldu.Fındık derslere üniforma giyip derslere katılıyor.

TOKAT 19.02.2020, 12:36
162
Köpek arkadaş okullu oldu!

Turhal'da Bir Mezarlıkta Bulunan 'Fındık' isimli köpek, Haluk Yılmaz İlkokulu öğrencileri ve öğretmenleri tarafından sahiplenidi. Fındık  okulun bahçesinde bir kulübede yaşıyor,üniforma giyip derslere katılıyor.

Okul müdürü Ahmet Aktürk ve okul öğretmenlerinden Mustafa Önlen evlerine giderken, mezarlığın içinde sokak köpeklerinin bir yavru köpeğe saldırdıklarını gördü. Köpeği kurtararak okula getiren müdür ve öğretmen, köpek için okul bahçesinde bir kulübe yaptı. Fındık, okula geldiği andan itibaren tüm öğrencilerin ilgisini çekti ve sevgisini kazandı. Okul aile birliği, Fındık için bir üniforma dikti ve Fındık, öğrencilerle derslere girmeye başladı.

Sınıf öğretmeni Mustafa Önlen, Fındık'ın okula gelişi ve sonrasında yaşananlarla ilgili şunları söyledi:

"Okul çıkışı eve doğru giderken yavru köpeğin büyük köpekler tarafından sıkıştırıldığını gördük. Önce onu korumaya aldık. Sonra Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un ’Müfredattaki kitaplara istediğiniz kadar hayvan sevgisi ile ilgili paragraf koyun. Hiçbir şey bir köpek sevgisi, bir çocuğun okula geldiğinde köpeğe günaydın demesinin yerini alamayacaktır" paylaşımı aklımıza geldi. Ondan esinlenerek köpeğimizi okula getirdik. Ondan itibaren çocuklarda inanılmaz derecede değişimler fark ettik. Çocuklar köpeği besleyerek sorumluluk sahibi oldular. Okula devam etmeye başladılar. Birbirlerine zorbalık yapmamaya başladılar. Köpeğin hikayesini de biliyorlardı. Hatta teneffüslerde dışarıda köpeğin üşüdüğünü görüp, içeriye alarak sobanın yanında ısıtıyorlar"

Öğrenci ve velilerde büyük bir değişim olduğunu kaydeden Önlen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Konu, madem sınıfa geliyor o zaman önlük giymesi gerekiyor diye espri ile başladı. Okul aile birliği başkanımız hemen bir önlük dikip okulumuza getirdi. Köpeğe giydirdik ve inanın veliler de bile değişim oldu. Velilerimiz köpeği gördü, okuldan gitmek istemediler. Velilerimiz köpekle fotoğraf çektirdi, onunla oynadı ve sevdiler. Onlar da aslında köpeğin bir can olduğunu fark ettiler. Bu da bizi inanılmaz mutlu etti. Çocuklarımız resim derslerinde ev, anne ve baba çizer. Fındık sınıfa girdiğinden belli çocuklar mutlaka resmin bir kısmına köpek de çiziyorlar. Köpeğin ismini ise çocuklar koydu. Her şeyleri ile çocuklar ilgileniyorlar"

Yorumlar (0)