Tekkeköy'den tarih atağı

Tekkeköy'de bulunan Devlet Demir Yolları'na ait tarihi binaların restorasyon çalışmalarının bitmesinin ardından, müze olacak eski yapılarda sergilenecek tarihi materyallerin toplanmasına başlanıldı

Tekkeköy 14.01.2019, 10:02
97
Tekkeköy'den tarih atağı

Tekkeköy ilçe merkezinde yer alan Devlet Demir Yolları'na ait olan tarihi binalardaki yenileme çalışmalarının bitmesinin ardından, içerinde ilçe halkının yüz yıla yakın yaşayışını sergileyecek olan eşyaların toplanmasına başlandı.
1 ASRILIK GEÇMİŞ

Tekkeköy’ün köklü tarihi geçmişinin yanısıra sosyal ve kültürel açıdan birçok farklılığı sergileyen bir ilçe olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Hasan Togar,"İlçemiz birçok farklı kültürleri bünyesinde barındıran bir mozaik gibidir. Bizler de ilçemizde yaşayan insanlarımızın yaklaşık yüz yıllık geçmişini sergilemek, gelecek nesillere aktarmak için bir müze oluşturmaya karar verdik" açıklamasında bulundu.

ATIL DURUMDAKİ BİNALAR TURİZME KAZANDIRILDI

İlçenin tarihinin sergileneceği mekanın tarihi bir yapı olmasının altını çizen Togar, "Müze yapacağımız binada çok önemli ve özel bir yapı. Devlet Demir Yolları'ndan kalan ve ilçe halkının yaşamında önemli bir yer tutan tarihi binalarımızı restore ederek tekrar canlandırdık. Bu tarihi binalar önceki yıllarda gar olarak kullanıldı. Vatandaşlarımız buradan trenlere binerek gitmek istedikleri yere gidiyordu. Daha sonradan ulaşımda trenlerin tercih edilmemesiyle birlikte bu tarihi binalar atıl durumda kalmıştı. Bizler bu tarihi gar binalarını restore ederek atıl durumdan kurtarıp turizme kazandırdık" diye konuştu.
KAYIT ALTINA ALINACAK 
Tekkeköy’ün 62 mahallesinde yaşayan insanların  günlük yaşamında kullandığı tarihi eşyaların yok olmaması ve ileriki nesillere aktarılmasını hedeflediklerini belirten Başkan Togar,
"Geçmişi geri getirmek tekrar yaşamam mümkün değil. Ama geçmişteki yaşama ait tarihi materyalleri yok olmaktan kurtarmak mümkündür. Bizler de halkımızın geçmişte günlük yaşamında aktif olarak kullandıkları eşyaları restore ettiğimiz tarihi gar binalarında sergileyerek ilçenin yaklaşık yüz yıl civarlarındaki yakın tarihini yaşatmayı istedik. Müzemizin içinde ilçe halkının eski tarihi giysileri, mutfak eşyaları, tarım aletleri, ticaret malzemeleri, fotoğrafları, anıları gibi daha birçok eşya ve materyal yer alacak. Tarihi eşyalar vatandaşlarımızdan matbu bir evrakla imza karşılığında alınırken gerekli bilgilerde kayıt altına alınacak. Müzemizde sergilenen tarihi eşya kim tarafından verildiği, tarihi materyalin bilgileri yer alacak. Yerel ve ulusal alanda turizme önemli bir değer daha kazandırdık" dedi.

Yorumlar (0)