Samsun'da atağa geçtiler

Samsun'da meslek lisesi oyuncak ithalatının önüne geçmek istiyor. Doğal oyuncak üretimi yapan lise çocuk ve insan sağlığını korumayı hedefliyor.

Tekkeköy 10.01.2019, 09:25 10.01.2019, 10:59
178

Ekolojik Ahşap Oyuncak projesi kapsamında Tekkeköy Ali Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri öğretmenlerinin gözetiminde oyuncak tasarlayarak tamamen doğal oyuncak üretiyor.

Mobilya ve İç Teknoloji Bölümü'ndeki öğrenciler ile 25 yıllık Mobilya ve İç Mimari Öğretmeni Burhan Yaman koordinesinde yürütülen projede en çok buldozer iş makinesi oyuncağı dikkat çekiyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un Kasım ayında açıkladığı okullar arasında yer almayı hedeflediklerini söyleyen Burhan Yaman, "Ekolojik Ahşap Oyuncak projemizi hayata geçirdik. Burada artık ahşap malzemeleri kullanıyoruz. Çocukları kimyasal malzemelerden uzak tutmak ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz. Doğal oyuncaklar yapıyoruz. Önce tasarlıyoruz sonra yapıyoruz. Öğrencilerimiz de hem eğleniyor hem öğreniyor. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ekolojik oyuncak projesi yapılıyor. Pilot olarak Türkiye'nin çeşitli yerlerinden 4 il seçildi. Biz beşinci okul olmak istiyoruz. Çünkü biz burada üretiyoruz. Oyuncaklarımız hazır. Projemiz de var zaten. Sadece bu konuda bakanlığımızdan destek istiyoruz. Bu konuda öncülük edebilir. Şu an Türkiye'de ekolojik oyuncaklar olarak meslek liseler arasında tekiz. Projelerimiz, oyuncaklarımız hazır. Sadece biraz destek bekliyoruz. Mart ayında Samsun'da yapılacak mobilya fuarına da katılmayı düşünüyoruz" dedi. 

Yorumlar (0)