Karadeniz’de başka örneği yok

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, "Çalışır durumdaki tarihi yel değirmeninin Karadeniz’de başka örneği yok" dedi.

Tekkeköy 24.01.2019, 09:08 24.01.2019, 10:56
102

Samsun'da 1850'li yıllarda yapıldığı tahmin edilen yel değirmeni, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ve Avrupa Birliğinden alınacak ödenekler ile turizme kazandırılacak.

Rumlar tarafından yapılan yel değirmeni Tekkeköy Belediyesi tarafından restore edilmişti. Tekkeköy'ün Çırakman Mahallesi’nde yer alan yel değirmeni turizme kazandırılacak.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar yaptığı açıklamada “Karadeniz’in ilk insan yerleşkesinin olduğu Tekkeköy ilçesinde görev yapıyoruz. Birçok ilke de ev sahipliği ediyoruz. Bunlardan biri de Çırakman Mahallesi’ndeki tarihi yel değirmeni olarak dikkat çekiyor. Yel değirmeni, geçtiğimiz dönemin belediye başkanı tarafından aslına uygun şekilde restore edilmiş, kullanımla alakalı fazla bir gelişim gösterilemediğinden pek fayda alınamamıştır. Biz, aslına uygun olarak restore edilmiş, çalışır vaziyetteki tarihi yel değirmenini insanların geldiğinde mısır, buğday gibi ürünleri öğütüp hatıra olarak evlerine götürebileceği bir şekilde planlayacağız. Tarihi yel değirmeninin Karadeniz’deki çalışır vaziyetteki tek yel değirmeni olduğunu biliyoruz. Yel değirmeninin olduğu alanı seyir terasının da içerisinde olduğu, piknik alanlarının olduğu bir sosyal donatı alanıyla süsleyip, tabiatın dengesine dokunmadan, ahşap eşyalarla tamamlayıp bu yıl içerisinde hizmete sunmayı amaçlıyoruz. Burayı planlarken de belediye bütçesine yük olmadan DOKAP’tan alacak olduğumuz katkılarla Samsun’a ve ilçemize kazandıracağız. Avrupa Birliğinin tarihi eserlerle ilgili ciddi destekleri var. Bunları kullanarak orasını ilçemizin ve şehrimizin bir turizm merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz” dedi. 

Yorumlar (0)