Hasan Togar'dan Tekkeköylülere müjde

Tekkeköy İlçesi'nin yakın tarihinin sergileneceği Tekkeköy Kent Müzesi ay sonunda hizmete açılacak. Belediye Başkanı Hasan Togar, "Artık içinde Kent Müzesi olan bir ilçeyiz. Samsun'un hangi ilçesinde ilçe geçmişiyle alakalı bir müze var?" dedi

Tekkeköy 13.03.2019, 14:50 13.03.2019, 14:57
185
Hasan Togar'dan Tekkeköylülere müjde

Tekkeköy ilçe merkezinde bir asırlık çınar ağaçlarının hemen yanında yer alan Devlet Demir Yolları'na ait yüz yıla yakın tarihi geçmişe sahip tarihi istasyon binası aslına uygun yürütülen restorasyon çalışmaları sonrasında tamamlanarak Kent Müzesi haline getirildi.

AY SONUNDA AÇILACAK
İlçenin yakın tarihinin yanında halkın hoş vakit geçirecekleri yeni ve farklı bir projenin daha sonuna gelindiğine dikkat çeken Tekkeköy Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Başkan Adayı Hasan Togar, "Birçok anıya tanıklık eden Devlet Demir Yolları'na ait tarihi gar binalarımızı tekrar canlandırdık. Restorasyon çalışmalarını tamamladığımız tarihi gar binalarımızı bu ay sonunda halkımızın hizmetine sunacağız" dedi. 

ARTIK KENT MÜZEMİZ VAR
Kent Müzesi olan başka bir ilçenin bulunmadığını ifade eden Togar, "İnsan yaşadığı yere ait olduğunu, aşık olduğunu bilirse tüm gücüyle çalışır. Ben bunu Cumhurbaşkanımızda gördüm. Cumhurbaşkanımızın bu ülkeye olan sevdası gibi sevdalıyız. İşimiz, ailemiz tüm düzenimiz burada. İnsanlar yaşadığı ilçesinden, Tekkeköy'den gurur duysun istedim. 5 yıl önce Tekkeköy'e bir misafirimiz geldiğinde maalesef utanıyorduk. Artık içinde Kent Müzesi olan bir ilçeyiz. Samsun'un hangi ilçesinde ilçe geçmişiyle alakalı bir müze var? Biz buraya gelen insanların ve  ilçede yaşayan herkesin geçmiş büyüklerine ve atalarına ait eşyaların sergilendiği bir Kent Müzesi olduğunu görmelerini istiyoruz. Hemen ortasında bu tarihi dokuya uygun yazlık ve kışlık kafeteryada buradan geçen herkesin bir kahve dünyasında 'farklı bir Osmanlı kahvesi içelim' diyeceklerini iddia ediyorum. Bundan yüz yıl sonra, burada bir abide gibi yükselecek olan saat kulesiyle,Tekkeköy'ün ortasında bir metre nefes alacak bir yer yokken şimdi bu hizmetler var" diye konuştu.

SEVGİ YAĞMURU 
Tekkeköy'de kendilerine sevgi yağmuru olduğunu söyleyen Togar, "Tekkeköy'de siyasi partiler, İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi, 5 yılda biz çalışırken kimi zamanlar insanlarımızı ihmal ettiğimizi söyleyerek 'o insanlardan oy alsak yeter' diyorlar. Fakat biz bu insanlarımızın düğününü, cenazesini, bayramını unutmamışız. Hizmet yaparken sosyal sorumluluk gereği olan paylaşmayla, dokunmayla, gönülle alakalı bir eksik görmüşüz kendimizde ama Allah'a şükürler olsun Tekkeköy'de oluk oluk sevgi ve birleşme yağmuru var. Ben gece 2'den önce evime gidemiyorum. Gecenin bir vakti kimse kimseyi evine çağırmaz ama bana 'gece 1 bile olsa benim evime gel' diyen insanlar var. Bana o mutluluk yetiyor. Çünkü bizi sahipleniyorlar. Bizler de onları sahipleniyoruz, seviyoruz" şeklinde konuştu.


Haber: Mustafa TOGUR, Yasin KÖSE

Yorumlar (0)