Değişiyor! Tekkeköy’ün adı ne olacak?

Tekkeköy ilçe kongresinde Tekkeköy Ilçesi'nin isim değişikliği ile ilgili konuşuldu 

Tekkeköy 20.09.2020, 13:46 20.09.2020, 14:09
5859
Değişiyor! Tekkeköy’ün adı ne olacak?

Tekkeköy ilçe kongresinde Tekkeköy Ilçesi'nin isim değişikliği ile ilgili konuşuldu 

Samsun'un AK Parti son ilçe kongresi Tekkeköy'de gerçekleşti kongrede konuşan Mustafa Demir, Tekkeköy'ün adını Tekkeşehir olarak değiştirmeyi sundu. Demir; "Tekkeköy diyoruz Tekkeköy metropol merkezi ilçelerimizden fakat bu Tekkeköy ismine bir çözüm bulalım. Mesela Tekkeşehir olsa nasıl olur?" ifadelerini kullandı.

İLÇENİN ADI NEDEN TEKKEKÖY?

Selçuklular Anadolu’ya yerleşmeye başladığı zaman Bizans devletinin egemenliği altında olan yöreyi Türklere ve İslamiyet e açmak için, bölgenin önemini de dikkate alarak büyük Türk velisi Şeyh Zeynüddin’i buraya göndermiş ve bir tekke kurdurmuşlardır. Tahminen 1250-1330 yılları arasında yaşayan Şeyh Zeynüddin Kurduğu tekkede yolcuları, düşkünleri, fakir fukarayı kazan kurarak doyurmuştur. Tekkeköy adının buradan geldiği söylenmektedir. 

TEKKEKÖY'ÜN TARİHÇESİ

Tekkeköy ve civarında yapılan araştırmalar sonucunda paleolitik dönemden itibaren yerleşimin var olduğu öğrenilmiştir. Tekkeköy’ ün güneyinde yer alan bu yerleşimin tarihi M.Ö. 600.000-10.000 ‘li yıllara dayanmaktadır. 

İlçedeki araştırmalarda Hitit dönemine ait katmanlara rastlanmıştır. Frigler ‘e ait kalıntılar da bulunmuştur. 

Yöre M.Ö. 3.yy ortalarında Pontus devletinin sınırları içine girmiş, daha sonra sırasıyla Roma, Bizans ve Anadolu Selçuklu devletinin eline geçmiştir. 

1399’da Tekkeköy Osmanlı egemenliğine girmiştir. 1402 Ankara savaşından sonra Kubat oğullarının eline geçmiştir.1419’da çelebi Mehmet Tekkeköy’ü tekrar Osmanlı topraklarına katmıştır. 

Osmanlılar döneminde burada Türkler ve Bizans döneminden kalma Rum halkı barış içerisinde yaşamışlardır. Ancak I.Dünya savaşı sırasında Türk ve Rum halkı arasındaki barış bozulmuştur. Kurtuluş savaşı sonrasında yapılan Lozan antlaşması gereği buradaki Rum halkı Batı Trakya Türkleriyle yer değiştirmiştir.

Yorumlar (7)
Celil ŞAHİN 1 yıl önce
Tekkeköyün isminde ne varmış Önce bozuk yollları ve altyapıyı yapsın
Ahmet çelik 1 yıl önce
Tekkeköyün isminden memnunuz.Mustafa Demir Trabzona Şalpazarına karışsın.
Kemal eren 1 yıl önce
İkoskoca İstanbul metropolü de yok gulucem artık Mustafa drmire Sefaköy bakırköy Mecidiyeköy Ataköy Arnavutköy baba saymayla bitiremem yazmammi lazım m daha
Fuat 1 yıl önce
Tekkekent olursa daha güzel olur diye düşünüyorum
Ahmet altan 1 yıl önce
Ya sayın Mustafa Demir koca ilçe merkezinde (ki neresi kocamansa artık) ziraat bankası hariç banka yok tekke köy ilköğretim okulu 100. Yılına girecek depreme ne kadar dayanıklı belli değil metre kareye düşen kasis miktarı iki Allahın aşkına boş işlerle uğraşacağınıza bunlarla uğraşın. Mesela hala ilçede yolu olmayan mahalle var. Hangi mahalle olduğunu öğrenmek isterseniz mail adresimi bırakıyorum

ahmetaltan5555@gmail.com
Bakırkö 1 yıl önce
İnşaAllah değişmez
Hüseyin 1 yıl önce
İlla tekke li birşey mi olmalı