Yemen'de intihar saldırısı

İç savaş ülkesinin liman kenti Aden'de bu sabah güvenlik güçlerinin kaldığı kamp hedef alındı. Görgü tanıkları en az dört can kaybı olduğunu bildiriyor.

Son Dakika 14.11.2017, 11:11
53
Yemen'de intihar saldırısı

Bir dönem İran destekli Husiler'in hakimiyetine giren ardından yeniden Suudi Arabistan'ın desteklediği Mansur Hadi yanlısı güçlerin kontrolüne geçen Yemen'in liman kenti Aden'de bu sabah intihar saldırısı düzenlendi.

Görgü tanıkları, güvenlik güçlerinin kaldığı bir kampın dışında bomba yüklü bir aracın infilak ettirildiğini aktarıyor.

Reuters haber ajansına bilgi veren görgü tanıklarına göre, en az dört can kaybı var. Saldırı sonucu çok sayıda asker de yaralandı.

Yaklaşık üç yıldır iç savaşın sürdüğü Yemen'de, son dönemde çarpışmalar şiddetlendi.

Ülkenin batısı ve başkent Sana'yı kontrol eden Husiler, Suudi Arabistan'ın başını çektiği koalisyon tarafından bombardımana tutuluyor.

Yemen'den Kasım ayı başında Riyad'a fırlatılan füze, Suudi Arabistan ve İran'ın birbirlerine savaş tehditleri savurmalarına neden olmuştu.

Uluslararası koalisyonda Suudi Arabistan'ın yanı sıra Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan gibi ülkeler yer alıyor.

Ülkenin orta kesiminde terör örgütü El Kaide'nin kontrol ettiği bölgeler de bulunuyor.

Arap Yarımadası'nın en fakir ülkesini yerle bir eden savaşta 10 binden fazla insan öldü, milyonlarca insan evini terk etmek zorunda kaldı. Kolera gibi salgın hastalıklar ülke çapında yayılıyor, şimdiye kadar 900 bin insan hastalıktan etkilendi.

BM verilerine göre, Yemen'deki yedi milyon kişi açlığın kıyısında.

Kaynak: Milliyet/Reuters

Yorumlar (0)