Yasağı deldi! Rtük acımadı...

RTÜK, geçen hafta Sony Channel’da yayınlanmaya başlanan "Hande Ataizi ile" isimli evlilik programına 5 kez yayın durdurma ve en üst sınır olan yüzde 5 oranında para cezası uygulanmasını kararlaştırdı ,

Son Dakika 31.10.2017, 21:54
1217
Yasağı deldi! Rtük acımadı...

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), geçen hafta Sony Channel’da yayınlanmaya başlanan "Hande Ataizi ile" isimli evlilik programına 5  kez yayın durdurma ve en üst sınır olan yüzde 5 oranında para cezası verdi.          

EN AĞIR YAPTIRIM

RTÜK’ün bugün gerçekleştirilen Üst Kurul toplantısında pazartesi günü itibarıyla yayınlanmaya başlanan evlilik  programı ele alınarak en ağır yaptırım uygulandı.          

Uydudan yayın yapan Planet Pembe (Sony Channel) isimli kanalda "Hande  Ataizi ile" adıyla yayımlanan programı inceleyen Üst Kurul, bu programda stüdyoda  bulunan damat ve gelin adaylarının birbirleriyle stüdyo içi ve dışında  yakınlaştıklarını, programda katılımcıların beğendikleri adaylarla birbirini tanımasına imkan tanındığını ve bu süreçlerde yaşanan tartışmalar ile katılımcıların birbirlerini yalancılıkla suçladığı diyalogların da ekrana  yansıtıldığını tespit etti.        

'AİLE KURUMUNU ZEDELİYOR'


Programda aynı ortamdaki birden çok damat adayının aynı kadınla  ilgilenmeleri veya bir kadının aynı anda birden çok erkeğe ilgi göstermesi ve aralarındaki kavgaların da ekrana taşınmasının özellikle gençler üzerinde olumsuz  rol model oluşturduğu kanaatine varan Üst Kurul, yapılan yayınların aile kurumunu  zedelediği görüşünde birleşti.          
5 KEZ YAYIN DURDURMA CEZASI

Aile birliğini sarsan, gençleri olumsuz yönde etkilediği düşünülen bu tarz programlara bir süredir izin vermeyen RTÜK, söz konusu programın da 6112  sayılı Kanun’un 8. maddesinde yer alan "Toplumun milli ve manevi değerlerine,  genel ahlaka aykırı olamaz." hükmünü ihlal ettiğini saptadı.  

Bu kapsamda Sony Channel’da 23 Ekim Pazartesi günü yayına başlayan "Hande Ataizi ile" isimli evlilik programına en üst sınır olan yüzde 5 oranında  para cezası uygulanması kararlaştırdı.          

Programa ayrıca 5 kez yayın durdurma cezası verildi.  

Yorumlar (0)