Ve devrediyor...

Gün içinde Irak ordusu ve peşmergenin tüm cephelerde silahların susması için anlaşmaya vardığı duyuruldu ancak açıklamanın kaynağı olan IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Dillon 'yanlışlıkla' böyle bir ifade kullandığını söyledi. Dillon'ın açıklamalarından kısa süre sonra Irak Başbakanı İbadi, ülkenin kuzeyindeki askeri operasyonların 24 saatliğine durdurulması emrini verdi. Sınır kapıları da Bağdat yönetimine devrediliyor.

Son Dakika 27.10.2017, 18:44
35
Ve devrediyor...

Çatışmalı iki haftayı geride bırakan Irak'ta, bir günlük ateşkes ilan edildi. Irak Başbakanı Haydar el İbadi, sınır kapılarını Mesut Barzani yönetiminden devralacaklarını açıkladı.

Bağdat ve Erbil yönetimleri ateşkes için anlaşmaya varıldığı haberi, öğle saatlerinde Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri (IKBY) Mesut Barzani'nin televizyonu Rudaw tarafından duyuruldu. Televizyonun canlı yayınına katılan ABD'nin başını çektiği IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, tarafların ateşkese vardıklarını söyledi.

Tüm uluslararası haber ajanslarının 'acil' koduyla verdiği haberin üstünden dakikalar geçmişti ki, Ryan Dillon bu kez kendi Twitter hesabından 'yanlışlıkla' ateşkes sağlandı ifadesini kullandığını açıkladı.

Dillon'ın açıklamasından kısa süre sonra ise bu kez Irak Başbakanı Haydar el İbadi askeri operasyonların 24 saat durdurulması emrini verdi.

Irak ordusu, 16 Ekim Pazartesi günü peşmergenin elindeki Kerkük'e operasyon başlatmış, 24 saatte tüm tartışmalı bölgeleri Mesut Barzani yönetiminden geri almıştı.

Barzani'nin 25 Eylül'de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumunun alt üst ettiği ülkede, iki haftadır çatışmalar sürüyordu.

Irak ordusu, halihazırda kuzeydeki Türkiye sınırına doğru ilerliyor. Son çatışmalar Zumar ve çevresinde yaşanmıştı.

Barzani yönetiminin referandumu dondurma teklifini Bağdat kabul etmedi. Irak Başbakanı Haydar el İbadi, referandumun iptalini istiyor.

Irak'ın komşuları Türkiye ve İran, kriz boyunca Bağdat yönetimine yoğun destek verdi.

Yorumlar (0)