Türkiye sınır hattında güvenlik kalkanı

Mehmetçik’in başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında sınırda iki köy daha teröristlerden temizlendi. Burseya Dağı’na yeni çıkarma yapıldı. Mare bölgesinden açılan yeni cephede de son hazırlıklar yapılıyor

Son Dakika 28.01.2018, 08:14
70
Türkiye sınır hattında güvenlik kalkanı

Afrin’deki terör örgütü YPG hedeflerine yönelik Zeytin Dalı Harekâtı, aralıksız süren yağmurun kesilmesi ve yerlerin kurumasıyla birlikte kaldığı yerden devam edildi. Bülbül, Raco ve Cinderes bölgelerindeki hedefler F-16 savaş uçaklarınca vuruldu, tank ve top atışlarının ardından da TSK destekli ÖSO birlikleri, Afrin’e doğru dört ana noktadan ilerleyişini sürdürdü. Dün sınır hattındaki iki köy daha TSK’nın denetimine geçti. Burseya Dağı’na yeni çıkarma yapılırken Mare bölgesinden Tel Rifat üzeri El Bab bölgesine doğru açılan yeni cephede de son hazırlıklar yapılıyor.

Azez ve Kilis hattından Hatay sınırına uzanan hatta Afrin kırsalından dün sabah erken saatlerde yoğun çatışma sesleri yükseldi. 

Duman yükseldi

Terör örgütüne ait bir çok mevzi, TSK’ye ait savaş uçakları, helikopterler ve obüslerle vuruldu. Gülbaba köyü karşısında bulunan Darmık Dağı ve çevresindeki hedeflerin yoğun vurulması sonrası bir çok noktadan büyük dumanlar yükseldi. Çatışmalar, dün Bülbül, Raco ve Cinderes kasabaları çevresinde yoğunlaştı. Sınırın dağlık kesimlerinde yakın mesafeden süren çatışmalar, öğleden sonra geniş alanlara yayıldı.

Öğlen saatlerinde Afrin’in kuzey batısında yer alan Raco’nun Ali Bekki köyü, YPG’lilerin bulunduğu noktalar savaş uçaklarının etkili vurması ve tankların konuşlandığı dağlık bölgedeki stratejik noktalardaki isabetli vuruşları ile TSK destekli ÖSO güçleri tarafından ele geçirildi. Ali Bekki köyünün yakın kesimlerinde yer alan ve 740’ıncı nokta olarak bilinen bölgede örgütün bir kampı da denetim altına alındı.

Önce Ali Bekki alındı

ÖSO’ya bağlı Feylek El Şam örgütü Afrin Kuzeybatısında Ali Bekki köyünü aldıktan sonra ilerleyişini sürdürdü. Kısa süre sonra bölgedeki önemli noktada yer alan Ali Baski köyü de alındı. Köyde iki terörist sağ olarak ele geçirildi. Köyün çevresinde çatışmalar gün boyu sürdü. TSK ve ÖSO birlikleri, Afrin kırsalındaki Beski bölgesindeki bazı noktaları da terör örgütünden alarak ilerleyişini sürdürdü. 10’dan fazla terörist etkisiz hale getirildi.

TSK ve ÖSO birliklerinin 20 Ocak’ta başlattığı kara operasyonunda, Adamanlı, Haftar, Hay Oğlu, Ömer Uşağı, Marso, Şeyh Abid, Karmanlı, Bali, Kurni ve Mahmud Ubasi köyleri ile Syria Tel tepesinde kısa süre önce tam kontrol sağlandığını açıklanmıştı.

Tanklar konuşlandı

Afrin’e yönelik harekât devam ederken sınırdaki birliklerde görev alan tank desteğindeki ağır silahlı askeri güçler sınır hattında yer değiştirdi. Tank ve ağır silahlı birlikler çatımaların yaşandığı noktalara yakın kesimlere konuşlandı.

Afrin’in yanı sıra Mare’den El Bab ve Münbiç bölgesine uzanan koridorda kapsamlı bir harekât için de hazırlıklar yapılıyor. Bölgeye sevk edilen ÖSO kuvveti, Mare’den terör örgütü denetimindeki koridor hattına konuşlandı.

Kilis ve Azez’e bakan hakim tepelerden oluşan Parsa Dağı ve eteklerindeki Burseya Dağı’na yönelik ise dün öğleden sonra yeni bir kapsamlı harekât başlatıldı. TSK ve ÖSO kuvvetleri dağın hakim noktalarına ilerliyor.

Top sesleri duyuluyor

Zeytin Dalı Harekâtı’nda gece boyunca sınır bölgesinde top atışları duyulurken, bölgedeki birliklere sevkiyat ve lojistik destek de devam etti. Hatay’ın Hassa ilçesi bölgesinde de sabah saatlerinde 2 ‘Sikorsky’ ve 1 Atak helikopteri, tam teçhizatlı olarak Suriye tarafına geçiş yaptı. 

Mevzi kazarken vuruldular

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi ile Suriyenin Rasulayn kenti arasındaki sınır hattında iş makineleriyle mevzi kazan PKK/YPG’li 10 kişilik terörist grubu da tank atışıyla ateş altına alınarak etkisiz hale getirildi.

Rasulayn kentinde PKK/YPG’li 10 kişilik terörist grubu, Zeytin Dalı Harekatı’nın başlamasının ardından sınır hattında mevzi kazmaya başladı. 

Son bir haftada taciz ateşlerinin yapıldığı bölgede mevzi kazıldığını fark eden güvenlik güçleri harekete geçti. Sınırda konuşlu topçu birlikleri, mevzi kazılan yeri, tank atışıyla ateş altına aldı. Teröristlerin etkisiz hale getirildiği bölgede atışın ardından yükselen alev topu da görüntülendi.

PKK’dan yalanlara devam 

Terör örgütü PYD/PKK, TSK’nın Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’na yönelik kara propagandasında, farklı yer ve zamanlarda çekilmiş üç fotoğraf daha kullandı. Sosyal medyadaki karalama kampanyasında, Malezya’da düşen akrobasi uçağı ve Libya’da yanan tank, TSK’ya aitmiş gibi servis edildi. Sosyal medyada, “Türk uçaklarının Afrin’de YPG tarafından düşürüldüğü” iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın, 16 Mart 2015’te Malezya’da düşen bir akrobasi uçağına ait olduğu belirlendi. “TSK’ya ait tanka saldırıldığı” iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın da 29  Mart 2011’de Libya’da alev alan bir tanka ait olduğu tespit edildi. “Türk askerinin Afrin’de tutsak edildiği” iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çekildiği ortaya çıktı. 

Teröristler kaçarken sivil elbise giyiyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı ile köşeye sıkışan PYD/PKK’lı teröristler, sivil elbise giyerek gizlenmeye çalışıyor.

Afrin’e doğru ilerleyişini sürdüren Mehmetçik, teröristlerden arındırdığı köylerde, bölge halkına yardım eli uzatıyor. Türk askerinin başarılı operasyonlarıyla köşeye sıkışan terör örgütü PYD/PKK’nın sözde yöneticileri ise yeni provokasyon yöntemleri arayışı içinde.

Bölgedeki güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, örgütün sözde yöneticileri, provokasyon ve kamuoyunu yanıltma girişimleri kapsamında örgüt mensuplarına sivil elbise giyerek gizlenmeleri, TSK’nin ilerleme istikameti üzerindeki köy ve kasabalarda evlerin bir kısmını boşaltarak buralarda savunma yapmaları yönünde talimat veriyor. Harekâtın başından beri bölge halkını canlı kalkan olarak kullanmaya çalışan, planları tutmayınca yeni hesaplar peşine düşen terör örgütünün ayrıca masum insanlara yönelik bombalama türü eylemler yaparak, bunları TSK’nın gerçekleştirdiği yönünde kara propaganda faaliyetinde bulunma arayışı içinde olduğu yönünde bilgiler alınıyor.  (AA)

Namık DURUKAN - KİLİS/AFRİN/ Milliyet

 

Yorumlar (0)