Türkiye depreme yol açtı! Amerikalılar... Dünyaya duyurdu!

Araştırmaya göre Ortadoğu'da yaşayanlar Türkiye'yi en çok etkisini artıran ülke olarak görüyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan sevilen tek lider. Genel olarak bölgedeki siyasi liderlere bakış negatif, Erdoğan bir istisna olarak öne çıkıyor. Lübnan, Tunus ve Ürdün gibi ülkelerde hem Türkiye hem de Erdoğan çok popüler.

Son Dakika 12.12.2017, 14:27
141
Türkiye depreme yol açtı! Amerikalılar... Dünyaya duyurdu!

ABD merkezli araştırma kuruluşu Pew'un Orta Doğu'da yürüttüğü çalışmadan, bölge halklarının Türkiye'yi bölgede en çok etkisini artıran ülke olarak algıladığı sonucu çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bölgede en yüksek olumlu algıya sahip lider.


Pew Research Center raporuna göre, Türkiye'nin yanı sıra ABD ve Rusya da Orta Doğu'daki etkinliğini artıran ülkeler arasında.

Ülke liderlerinin bölgede nasıl algılandığını da inceleyen Pew, "Genel olarak bölgedeki siyasi liderlere bakış negatif. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bir istisna olarak öne çıkıyor" diyor.

Yapılan kamuoyu yoklamasında verilen cevapları puanlayan Pew, Erdoğan'a bakışın en olumlu olduğu ülkenin yüzde 66 ile Lübnan olduğunu aktarıyor. Lübnan'ı yüzde 59'la Tunus takip ediyor.

Erdoğan'ın en olumsuz olarak algılandığı ülke ise yüzde 15'le İsrail.

Pew, özellikle Ürdün ve Tunus'ta Erdoğan algısının göre iyileştiğini söylüyor ve "Erdoğan'a bakışta Tunus'ta 2014'e göre yüzde 10'luk yükseliş var. Ürdün'de ise 2015'e göre yüzde 7'lik bir çıkış yaşandı" diyor.

Türkiye'nin etkisinin artığını en çok düşünler ise yüzde 76'yla Ürdünlüler.

Netanyahu dibi gördü

Pew araştırmasına göre Orta Doğu'nun 'en sevilmeyen lideri' İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu.

Araştırmaya Türkiye'den katılanların yüzde 79'u Netanyahu hakkında olumsuz görüş bildirirken, olumlu görüş verenlerin oranı yüzde 7'de kaldı.

Ancak artaştırma kapsamındaki diğer ülkelerde Netanyahu konusundaki görüşler daha da kötü.

Ürdün'deki katılımcıların yüzde 96'sı, Lübnan'daki katılımcıların ise yüzde 99'u Netanyahu hakkında olumsuz görüş bildiriyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Yorumlar (0)