Trump'tan Kim'e: Bizi sınamayın!

Güney Kore parlamentosunda konuşan ABD Başkanı, füze testlerine devam eden Kuzey Kore liderine "Bizi hafife almayın" dedi. Sınırın sıfır noktasına gitmek üzere havalanan Trump'ın helikopteri, kötü hava koşulları nedeniyle yarı yoldan geri döndü.

Son Dakika 08.11.2017, 09:08
69
Trump'tan Kim'e: Bizi sınamayın!

Asya turuna çıkan Trump, Güney Kore durağında beklendiği gibi Kuzey Kore'ye çok net mesajlar verdi. Televizyonların canlı yayınadığı konuşmada Trump, Kim Jong-un'a "Bizi sınamayın" diyerek açık uyarıda bulundu.

Kuzey Kore'ye nükleer silahlardan vazgeçme çağrısında bulunan Trump, "Dünya, nükleer yıkım tehdidinde bulunan haydut bir rejim belasını hoş göremez" ifadesini kullandı.

Pyongyang rejimini tarih laboratuvarındaki trajik bir deneye benzeten Trump, babadan oğula geçen rejimi ağır ifadelerle eleştirdi. ABD lideri, Kim Jong-un'a "Kuzey Kore dedenin düşlediği cennet değil. Hiçbir insanın hak etmediği bir cehennem" sözleriyle seslendi.

Helikopter yarı yoldan geri döndü

ABD lideri, sınırın sıfır noktasındaki Panmunjom köyüne gitmek istedi ancak hava koşulları engel oldu. Başkanlık helikopteri Seul'den havalanmadan önce Trump limuzininin içinde bekledi, bu sırada Beyaz Saray ekibi durum değerlendirmesi yaptı. 

Uluslararası haber ajansları, Trump'ın helikopterinin havalandığını ancak yarı yoldan döndüğünü bildiriyor.

Protestoların hedefinde

ABD liderini protesto eden Koreliler de sokaklardaydı. Sloganlar atıp polisle karşı karşıya gelen yüzlerce protestocudan bazıları diz çöküp yere kapaklandı.

Donald Trump, son 25 yılda Güney Kore'ye resmi ziyaret düzenleyen ilk ABD Başkanı. Trump, Güney Kore turuna ABD'nin en büyük yurt dışı askeri üssü olan Camp Humpshrey'i ziyaret ederek başlamıştı.

Trump'ın Güney Kore'den sonraki durağı, halihazırdaki en büyük ekonomik rakibi Çin olacak. ABD lideri, Pekin'den sonra Vietnam ve Filipinler'e gidecek.

Yeni füze denemeleri bekleniyor

Bu yıl içinde 20'den fazla füze test eden Kuzey Kore ile ABD, birçok kez nükleer savaşın eşiğine geldi.

Nisan ayından bu yana zirveye çıkan gerilim sürerken Kim Jong-un ilk kıtalararası balistik füzesini Temmuz ayında fırlattı. Eylül ayı ortasında ateşlenen ikinci kıtalararası balistik füze ise 3 bin 700 kilometre katederek Japonya'nın üstünden geçti ve Pasifik Okyanusu'na düştü.

Elinde ABD'nin Pasifik Okyanusu'ndaki toprağı Guam Adası'nı vurabilecek füzeler bulunan Kuzey Kore'nin Eylül başında test ettiği hidrojen bombası ise 6.3 büyüklüğünde depreme yol açtı.

ABD Başkanı Donald Trump, bugüne kadar Çin üzerinden Kim'e baskı yaparak füze testlerini durdurmayı denedi ancak hamleleri başarısız oldu.

Kuzey Kore'den yapılan açıklamalar, füze testlerinin devam edeceğini gösteriyor.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)