banner1571

banner1577

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

'Topuz kebap' ilgi çekiyor!

Amasya'nın Merzifon İlçesi'ndeki tarihi bedestende faaliyet gösteren bir restoranda, özel olarak yaptırılan ve eskiden savaş aleti olarak kullanılan topuzun "topuz kebap" adı verilen yemeğin sunumunda kullanılması ilgi çekiyor.

Son Dakika 30.08.2018, 09:29
128
'Topuz kebap' ilgi çekiyor!

Amasya'nın Merzifon İlçesi'ndeki tarihi bedestende faaliyet gösteren restoranda, özel olarak yaptırılan ve eskiden savaş aleti olarak kullanılan topuz üzerinde kebap servisi yapılıyor.

Eskiden bir savaş aleti olan topuz, Merzifon ilçesindeki tarihi bedestende faaliyet gösteren bir restoranda yaklaşık 10 yıldır yemek sunumunda kullanılıyor. 

500 DERECE ISITILIYOR
Ocakta 500 dereceye kadar ısıtılan topuzun ısısı, ardından yağ ile 250 dereceye kadar düşürülüyor. Topuz, daha sonra zincirle özel olarak hazırlanan tepsideki askıya asılıyor.

Topuzun sivri çıkıntılarına daha önce az pişirilmiş et çeşitleri dizildikten sonra sebze ve soslar ilave edilen "topuz kebabı", iç pilavı eşliğinde müşterilere sunuluyor.

ÖZEL SERVİS
Bedesten Osmanlı Mutfağı'nın şefi Şadi Çetin, Osmanlı yemek kültürünün yansıtıldığı restoranda müşterilerin beğenisine sunulan "topuz kebabı"nın önemli yer tuttuğunu söyledi.

Topuz kebabın müşterilere farklı bir lezzet sunma düşüncesinden çıktığını anlatan Çetin, "İçinde bulunduğumuz mekan bir Osmanlı bedesteni. Biz de bu mekana uyumlu olması amacıyla Osmanlı yemekleri yaptık. Eski savaş aletlerini de günümüzde yemek sunumunda kullandık. Topuz kebabımız 5 çeşit etten oluşuyor. Etlerimiz topuzun üzerinde masaya geldiğinde 45 dakika sıcaklığını muhafaza ediyor ve müşterilerimiz sıcak sıcak kebaplarını yiyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)