Televizyonlar yayın kesti.. Kimse inanamadı!

Dünyanın merakla beklediği haber geldi! Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un ülkedeki tek nükleer test alanını imha etti. Yabancı gazetecilerin izlediği yıkımda, tesisteki tüneller havaya uçuruldu.

Son Dakika 24.05.2018, 15:59 24.05.2018, 16:02
551
Televizyonlar yayın kesti.. Kimse inanamadı!

Dünyanın merakla beklediği son dakika haberi geldi, Kuzey Kore'nin Punggye-ri'deki nükleer tesisi imha edildi. Yıkımı izlemek üzere Kuzey Kore'nin kuzeydoğusunda yer alan tesise giden yabancı gazeteciler, tarihi olaya tanıklık etti.

Dünyada birçok televizyonun yayınlarını keserek duyurduğu gelişme, özellikle Güney Kore'de ekranlardan takip edildi.


Pyongyang yönetimi, aralarında ABD, İngiliz, Rus, Çin ve Güney Kore'lilerin bulunduğu bir grup yabancı gazeteciyi bölgeye götürmüştü.

Reuters haber ajansı, tesisteki tünellerin havaya uçurulduğunu son dakika olarak dünyaya geçti.

SON FOTOĞRAFLAR UYDUDAN

Amerikan DigitalGlobe şirketi, tesisin son uydu fotoğraflarını gece yarısı dünya ile paylaştı. Fotoğraflar nükleer deneme sahasındaki tüm bina ve platformları net şekilde gösteriyor.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında gerçekleşecek tarihi zirve ise giderek belirsizleşiyor.

Trump'ın ertelenebileceğini kabul ettiği buluşma öncesinde Pyongyang'dan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'e ağır eleştiriler geldi.

Kuzey Koreli üst düzey diplomat Choe Son-hui, Libya modelini gündeme getiren Pence'in aptallık yapmaya başladığını söyledi. Pence'i 'politik aptal' olarak tanımlayan Choe, diplomasinin başarısız olması halinde nükleer silahlanmanın süreceğini aktardı.

Pyongyang yönetiminin ABD'ye diyalog için yalvarmadığının altını çizen Kuzey Koreli diplomat, Pence'in küstah ve saygısız açıklamalar yaptığını savundu.

Trump-Kim zirvesi 12 Haziran'da Singapur'da planlanıyordu.

BAHARDAN FIRTINAYA...

Yeni yılın ilk günleriyle birlikte başlayan Kore Yarımadası'ndaki bahar havası, son günlerde yerini fırtınaya bırakmış durumda.

Güney Kore ile tarihi bir buluşma gerçekleştiren Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD Başkanı Donald Trump'la randevusunu iptal etme sinyalleri veriyor. Kim'i kızdıran ise, Washington'da dillendirilen Libya modeli ve Güney Kore'nin ABD ile yaptığı tatbikat.

Devrik Libya lideri Muammer Kaddafi 2003'te nükleer programından vazgeçmesi karşılığında, ambargoların kaldırılması için Batılı güçlerle uzlaşmıştı. Ancak sekiz yıl sonra Batı destekli isyancı güçler tarafından Kaddafi öldürüldü.


2017'de imza attığı füze testleriyle dünyayı titreten Kim'i öfkelendiren bir diğer başlık, ABD ve müttefiklerinin Kore Yarımadası üzerindeki askeri tatbikatı. Pyongyang tatbikat nedeniyle Güney Kore ile masaya oturmayacağını ilan etti bile.

Pentagon ise hafta sonu ünlü bombardıman uçakları B-52'lerin artık Kore Yarımadası üzerinde uçmayacaklarını açıkladı. Söz konusu hamle, Kuzey Kore'nin tepkisini çekmemek için atılıyor.

CNN International, ABD ile müttefikleri Japonya ve Güney Kore'nin anlaştığını ve en az iki nükleer füze taşıyabilen B-52'lerin artık 12 Haziran'daki zirve gerçekleşinceye kadar Kore Yarımadası üzerinde uçmayacağını duyurdu.

milliyet.com

Yorumlar (0)