Süleyman Soylu'dan Kandil'e operasyon açıklaması

İçişleri Bakanı Soylu, Kandil'e operasyon olacak mı? sorusuna, "Kandil bizim için artık uzak bir hedef değil. Kuzey Irak bölgesinde Hakurk hattında birçok noktaya kadar epey bir yer ele geçirildi. Bu bir operasyon meselesi değil, bu bir zamanlama meselesidir." cevabını verdi.

Son Dakika 04.06.2018, 15:11 04.06.2018, 15:18
52
Süleyman Soylu'dan Kandil'e operasyon açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin, 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel'i hedef alan sözlerine sert yanıt verdi.

AA'nın editör masasına konuk olan Soylu, "Verdiği mesaj PKK'ya. 'Sen hiç merak etme Afrin'i aldı, bunun intikamını 24 Haziran'dan sonra ben alacağım' diyor. Bu millet de sana o intikamı aldırmaz, sen merak etme" dedi.

KANDİL BİZİM İÇİN ARTIK UZAK HEDEF DEĞİL

Soylu, Kandil'e operasyon olacak mı? sorusuna "Kandil bizim için artık uzak bir hedef değil. Kuzey Irak bölgesinde Hakurk hattında birçok noktaya kadar epey bir yer ele geçirildi. Milletimiz 'Kandil ne olacak' diye bir problem düşünmesinler. Bizim için şu anda zamanlama önemli.Bu bir operasyon meselesi değil, bu bir zamanlama meselesidir. Kandil, Türkiye için güvenli bir yer haline getirilecektir. Kimsenin endişesi olmasın." cevabını verdi.

İşte Soylu'nun açıklamalarının satır başları:

İçişleri Bakanı Soylu: "(Kayyum atanan belediyeler) 650 milyon lira kamu borcu ödendi, esnafa borç ödendi. Borç batağındaydı belediyeler. Hepsi ödendi."

Soylu, kayyum atanan belediyelerde bir buçuk yılda 4,2 milyar liralık yatırım yapıldığını bildirdi.

Soylu: "Türkiye'yi şimdi öngörülebilir bir hale getiriyoruz. Bize okyanus ötesinden, adam ABD'den parmak sallamasın istiyoruz."

Soylu: "(Güvenlik gerekçesiyle sandıkların taşınması ve birleştirilmesi) Sahayı PKK'dan steril hale getirene kadar bu uygulamayı yapmak durumundayız."

YIKIN KARDEŞİM

Soylu: "Ben açık söyledim, bana yine kızabilirler. Dedim ki belediyelere, CHP'li belediyelere de söyledim, hepsine... 'Metruk binaları yıkın kardeşim, kimse bir şey derse İçişleri Bakanı talimat verdi' diyin dedim. Yılbaşından bu yana 60 bin metruk bina tespit ettik, 20 binini yıktık, 2 bininin işlemi devam ediyor."

Soylu: "3 Haziran 2018 itibarıyla uyuşturucudan tutuklu sayısı 9 bin 484 kişi."

KORUCULARA SUBAY OLMA HAKKI

Soylu: "Şu ana kadar 1750 korucuyu uzman çavuş yaptık, bu sayıyı 5 bine çıkaracağız. 5 bin güvenlik korucumuzun, uzman çavuş olduktan sonra subay olma hakkı olacak. Eğer bir güvenlik korucusu sistemi iyi korursa albay da olacak general de olacak"

16 BİN POLİS 10 BİN BEKÇİ

Soylu: "Yıl sonuna kadar 16 bin 500 polis daha alacağız. 2021'e kadar jandarmamızı profesyonel hale getiriyoruz, 2016'dan bugüne kadar 42 bin 174 uzman jandarma aldık, toplam sayımız 195 bine ulaştı. Her yıl 25 bin jandarma alacağız ve profesyonelliği tamamlayacağız. Sahil güvenlikte de geçen yıl yaklaşık 647 personel alımı yaptık. Çarşı mahalle bekçisi, toplam sayı 2016'da eskiden kalanlarla 3 bin 520 idi. 2018'de alım işlemleri devam edenlerle 18 bin 500'e çıkardık. Şimdi 7 bin ilana çıktık, 10 bin yeni kadro daha alacağız."

FETÖ İLE MÜCADELE

FETÖ ile mücadelede 15 Temmuz'dan bugüne kadar 34 bin 127 kişi tutuklu halde. İçişleri Bakanlığında görevden uzaklaştırılanlar/açıkta olanlar 14 bin 975 kişi, ihraç edilenler 31 bin 429 kişi, göreve iade edilenler de 9 bin 360 kişi... Ülke genelinde de kamu personeli açıkta 27 bin 923, ihraç edilenler 114 bin 396, göreve iade edilenler ise 40 bin."

Kaynak: Haber7

Yorumlar (0)