Son Dakika: Kritik görüşme sonrası flaş açıklama!

ABD'li mevkidaşı Tillerson ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada "YPG/PKK'ya yönelik alacağımız tedbirler sadece Afrin'le sınırlı olamaz, burada Münbiç ve Fırat'ın doğusu da var" dedi.

Son Dakika 17.01.2018, 08:19
39
Son Dakika: Kritik görüşme sonrası flaş açıklama!


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tillerson ile görüşmesinde "ABD'nin terör örgütü YPG'ye  desteği" ve "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iade  edilmemesi" gibi iki sorunun ilişkilere zarar verdiğini anlattığını belirtti.

"Geri dönülmez bir sürece girebilir"

"Bu iki sorunun yanı sıra bu durumun çok ciddi vahim bir durum  olduğunu ve ilişkilerimizi ciddi şekilde tehlikeye sokacak bir adım olduğunu ve  geri dönülmez bir sürece girebileceğimizi (Tillerson'a) açık bir şekilde  söyledim." ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, Tillerson'ın "gazetelerde çıkan  haberlere itimat edilmemesi gerektiğini söylediğini" aktardı.

Çavuşoğlu ise Tillerson'a, bunların sadece gazete haberleri  olmadığını, bazı Amerikalı komutanların ifadeleri olduğunu hatırlattığını  söyleyerek, "Biz ilişkilerimizin o noktalara gitmesini arzu etmeyiz. Ancak o  noktaya giderse çok ciddi karşılığı da olur dedim." yorumunu yaptı.

"Karşımıza kimse çıkmasın"

Türkiye'nin Afrin'e yönelik muhtemel operasyonuyla ilgili de  muhataplarıyla konuştuğunu kaydeden Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Afrin'de bulunan YPG/PKK teröristlerinin hem İdlib'deki  gözlemcilerimize, hem Fırat Kalkanı bölgesindeki askerlerimize, hem Özgür Suriye  Ordusu (ÖSO) mensuplarına yönelik hem de Türkiye'ye yönelik saldırılarına  karşılık vereceğimizi ve karşımıza kimsenin çıkmaması gerektiğini söyledik.  YPG/PKK'ya yönelik alacağımız tedbirler sadece Afrin'le sınırlı olamaz, burada  Münbiç ve Fırat'ın doğusu da var."

"Daha önce verilen sözler tutulmadı"

ABD'nin daha önceki "YPG stratejik ortağımız değil, sadece DEAŞ'la  mücadele için işbirliği yaptık" açıklamasını hatırlatan Çavuşoğlu, "Madem  stratejik ortağınız değil, bu desteğinizi sonlandırın, verdiğiniz silahları geri  alın. Hatta seri numaralarını aldıklarını ve bu silahları toplayacaklarını  söylemişlerdi. Ancak bizim şüpheci olmamız için çok sebebimiz var. Münbiç'te  verilen söz tutulmadı. Rakka'da bize ve Batı Avrupa ülkelerine verilen söz  tutulmadı." şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu ayrıca dün akşam ABD Savunma Bakanı James Mattis ile de  Suriye konusunu konuştuklarını, hem muhtemel sınır birlikleri hem de Türkiye'nin  Afrin'e düzenleyeceği operasyonu ele aldıklarını kaydetti.

Mattis'ten "haberlere inanmayın" yorumu

Çavuşoğlu, Mattis ile görüşmesine ilişkin, "Dün akşam yemekte olası  kuzey ordusu oluşturulma konusunu konuştuk. Kendisi bu konudaki haberlere  inanmamamızı ve bu konuyu bizzat takip ettiğini söyledi." dedi.

Bakan Mattis'in Türkiye'yi seven ve önemini anlayan bir kişi olduğunu  dile getiren Çavuşoğlu, olası bir sınır güvenliği gücüne ilişkin, "Ben kendisine  böyle bir oluşumda Türk-Amerikan ilişkilerinin geri dönülmez bir şekilde zarar  göreceğini, hasar göreceğini net bir şekilde anlattım. Mattis de Kanada'ya  gelirken bile bu konuyu yakından takip ettiğini, bundan sonra da edeceğini ve  bizimle de temas içinde olacağını söyledi." değerlendirmesini yaptı.

ABD içinde farklı kurumlar arasında farklı bazı açıklamaların  yapıldığını gördüklerini kaydeden Çavuşoğlu, konuyla ilgili daha önce ABD Başkanı  Donald Trump'ın da sözlerinin "havada kaldığını" ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, "Kore Yarımadası'nın Güvenlik ve İstikrarı İçin  Vancouver Dışişleri Bakanları Zirvesi"ne katılmak üzere Kanada'nın Vancouver  kentinde bulunuyor.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)