Savaş uçakları Doğu Guta'yı bombaladı!

Muhaliflere karşı yeni bir saldırı dalgası başlatan Şam rejimi ve Rusya, başkent yakınlarındaki bölgede en az 16 can kaybına neden oldu. Ateşkesin havaya uçtuğu bölgede dün gerçekleşen saldırıda da 30 sivil yaşamını yitirmişti.

Son Dakika 06.02.2018, 13:20
46
Savaş uçakları Doğu Guta'yı bombaladı!

Suriye'deki Şam rejimi ve müttefiki Moskova, Rus savaş uçağının İdlib çevresinde düşürülmesiyle muhaliflere karşı yeni bir saldırı dalgası başlattı.

İdlib ve Doğu Guta'da onlarca kez hava saldırıları düzenleyen Rus veya Suriye uçakları, bugün bir kez daha muhaliflerin yaşadığı Doğu Guta'yı vurdu. Aktivistler, Şam yakınlarındaki bölgede en az 16 can kaybı olduğunu bildiriyor.


Dün yine Doğu Guta'yı hedef alan saldırılarda 30 insan yaşamını yitirmişti.

Muhaliflerin kontrolündeki en büyük vilayet İdlib'de ise, hava bombardımanının yanında klor gazı saldırısı da gerçekleşti. Aralarında bebeklerin de bulunduğu siviller, kimyasal saldırıdan etkilendi.

Son iki ayda rejim ve müttefiklerinin yoğun saldırısına uğrayan İdlib'de yalnızca Ocak ayında 211 sivil yaşamını yitirdi.

İdlib ve Doğu Guta, Türkiye, Rusya ve İran'ın Astana'da yaptığı anlaşmayla geçen yıl çatışmasızlık bölgesi ilan edildi. Ancak anlaşmaya rağmen Şam rejimi sıklıkla ateşkesi bozdu. Muhaliflerin elindeki Doğu Guta'da yarısı çocuk yaklaşık 400 bin sivil yaşıyor ve bölge yıllardır kuşatma altında.

Suriye iç savaşı, Mart ayının 15'inde yedinci yılını dolduracak.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)