Rusya bile şaştı kaldı! Kar yağışı 60 yılın rekorunu kırdı, İstanbul ise...

Soğuk ve yağışlı hava Avrupa'yı etkisi altına aldı. Moskova'da rekor kar yağışı görüldü, Paris'te 45 bölgede turuncu alarm verildi, Madrid'de de yollar kapandı. İstanbul'da ise kış yüzünü göstermedi. Kar yağışı umutları Şubat'ın 15'inden sonrasına kaldı. Prof. Dr. Orhan Şen, '15 Şubat'ta gelmesi beklenen soğuk hava dalgası İstanbul'a kar sürprizi yapabilir' dedi.

Son Dakika 06.02.2018, 09:47
485
Rusya bile şaştı kaldı! Kar yağışı 60 yılın rekorunu kırdı, İstanbul ise...

Moskova'da kar yağışı 60 yılın rekorunu kırdıSoğuk ve yağışlı hava Avrupa'yı etkisi altına aldı. Moskova'da rekor kar yağışı görüldü, Paris'te 45 bölgede turuncu alarm verildi, Madrid'de de yollar kapandı.

Rusya'nın başkenti Moskova'ya kış ortalamasına göre bir aylık kar, iki günde yağdı. 60 yılın kar yağışı rekoru kırıldı, kar kalınlığı yarım metreyi geçti. Moskovalılar, sokağa kayaklarıyla çıktı. Kentte şimdiye kadar 1 milyon 200 bin metreküp kar temizlendi. Moskova yakınlarında yolları açmak için ordu da devreye girdi. 2 binden fazla ağaç, karın ağırlığına dayanamayarak elektrik tellerinin üzerine devrildi.  Moskova okullar bir gün tatil edildi.Tipi nedeniyle çok sayıda uçak seferi iptal edildi.

Fransa'da 45 bölgede turuncu alarm

Kar yağışı ve soğuk hava Fransa’da da kendini hissettiriyor. Lapa lapa yağan kar Fransız Parlamentosu’nu ve Champs Elysees’yi beyaza bürüdü. Ülke genelinde başkent Paris'in de içinde bulunduğu 45 bölgede turuncu alarm verildi.

Madrid’de 18’den fazla yol ulaşıma kapandı

İspanya da soğuk ve yağışlı havanın etkisi altında. Yoğun kar yağışı ülkenin büyük bölümünde hissediliyor. Madrid’de 18’den fazla yol ulaşıma kapandı. Olumsuz hava koşulları ve kaygan yollar trafikte aksamalara neden oldu. Zorunlu olmadıkça ülkenin kuzey ve Madrid dahil merkezdeki bölgelerinde trafiğe çıkılmaması önerildi. 

BİRÇOK ÜLKE BEMBEYAZ, TÜRKİYE KARA HASRET

Azor Adalarının üzerindeki yüksek basınç kuvvetlenince, bize yağışı getiren İzlanda alçak basıncı bu bölgeye giremiyor ve Türkiye kurak bir havanın etkisi altında kalıyor. Avrupa’nın kuzey bölgelerinden Balkanlara kadar inen soğuk hava dalgaları Türkiye’ye kadar erişemiyor. Akdeniz’deki yüksek basınç sebebiyle Yunanistan ve İran da etkileniyor.

PEKİ İSTANBUL’A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Sözcü'ye konuşan Prof. Dr. Orhan Şen’in açıklamalarına göre kar yağışı için net bir tarih bulunmasa da 15 Şubat’ta yurda giriş yapacak olan soğuk hava dalgasının İstanbul’u etkilemesi bekleniyor. Geçtiğimiz soğuk hava sistemleri gibi son dakikada yönünü değiştirmezse 15 Şubat’taki sistemle birlikte İstanbul’a kar yağması bekleniyor.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)