ÖSYM'den az gören adaylara "ek süre" müjdesi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, görme bozukluğu oranı yüzde 25 ve üzerinde olan, soru kitapçığını kendisi okuyabilecek durumdaki az gören adaylara 2018'den itibaren yapılacak sınavlarda ek süre verilmesi kararı alındığını açıkladı.

Son Dakika 01.12.2017, 10:10
30
ÖSYM'den az gören adaylara "ek süre" müjdesi

ÖSYM'den az gören adaylara "ek süre" müjdesi geldi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, yaptığı açıklamada, ÖSYM Yönetim Kurulunun aldığı  kararla, az gören adayların sınavlarda ek süre talebini değerlendirmek üzere Aile  ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temsilcisi, akademisyenler ve görme engelliler  üzerine çalışan sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan "Az Gören Adaylar  İçin Ek Süre Uygulaması Değerlendirme Komisyonu" oluşturulduğunu anlattı.


 Komisyonun az gören adaylara yönelik çalışmalarını tamamladığını  bildiren Özer, şunları kaydetti:  "ÖSYM Yönetim Kurulu, raporu değerlendirerek soru kitapçığını kendisi  okuyabilecek durumda olan (sınavda okuyucu talep etmeyen) ve engelli sağlık  kurulu raporlarında görme sistemi, göz hastalıkları, görme oranı yüzde 25 ve  üzerinde olan ve raporunu ÖSYM'ye ileten az gören adaylara 2018 yılından itibaren  ÖSYM tarafından uygulanacak sınavlarda ek süre verilmesi kararı aldı. Buna göre  az gören adaylara soru sayısının 60'tan az olduğu sınavlarda 20 dakika, soru  sayısı 60 ve üzeri olan sınavlarda 30 dakika ek süre verilecek."

Yorumlar (0)