ÖSYM Başkanı açıkladı! O kural kaldırıldı...

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer: "Sınava başvuru mart ayı içinde yapılacak. Sınav, okullar kapandıktan sonra gerçekleştirilecek. Üzerinde durduğumuz tarih, Ramazan Bayramı sonrasında, 23-24 Haziran 2018" "İki oturumun toplam ücretinin 120 lira olmasını planlıyoruz" "(09.45 kuralı) 15 dakika kuralını kaldırıyoruz. Sınav başlama saati olan 10.00'dan sonra öğrenciler sınava alınmayacak"

Son Dakika 18.10.2017, 10:48
122
ÖSYM Başkanı açıkladı! O kural kaldırıldı...

ÖSYM Başkanı Prof.  Dr. Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YSK) ilişkin her türlü  hazırlığı yaptıklarını belirterek, "Sınava başvuru mart ayı içinde yapılacak.  Sınav, okullar kapandıktan sonra gerçekleştirilecek. Üzerinde durduğumuz tarih,  Ramazan Bayramı sonrasında 23-24 Haziran 2018." dedi.

    Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ÖSYM'nin Türkiye'nin kurumları  içerisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ve kendi kulvarında adeta bir marka  haline geldiğini ifade etti.

    ÖSYM olarak adayların şikayet ettiği birçok konuda iyileştirme  yapacaklarını açıklayan Özer, "09.45 kuralı konusunda atılacak bir adım olup  olmayacağı" sorusunu yanıtlarken, "15 dakika kuralını kaldırıyoruz. Sınav başlama  saati olan 10.00'dan sonra öğrenciler sınava alınmayacak. Öğrencinin lehine  olabilecek ve ÖSYM'nin işleyişinde herhangi bir problem oluşturmayacak her türlü  iyileştirmeyi yapacağız." dedi.

    Sınavdaki kural ihlallerine ilişkin bazı esneklikler sağlayacaklarını  da bildiren Özer, "Önceliğimiz, ÖSYM içerisinde güvenliği maksimum seviyede  tutmak, ondan sonra sınavın sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini  sağlamak. Sınav kuralları ile ilgili şu anda çalışma yapıyoruz. Sınavların ölçme  ve değerlendirme ilkeleri açısından isabetli ve geçerli olması da her daim  önceliğimiz." diye konuştu.

    -Yeni sınav için hazırlıklar tamam

    Mahmut Özer, "YÖK tarafından açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınav  sisteminin gerçekleştirilmesiyle ilgili her türlü hazırlığımızı yaptık. Onunla  ilgili hiçbir problemimiz yok." ifadesini kullandı. Özer, sınava başvurunun mart  ayı içinde yapılacağını bildirdi.

    Sınav takvimi, sınav süreleri, sınav başlangıç saatlerine ilişkin  çalışmaların devam ettiğini belirten Özer, "Müfredat dışı soru kesinlikle  sorulmayacak." dedi.

    Sınav ücretini de minimumda tutmaya çalışacaklarını vurgulayan Özer,  "İki oturumun toplam ücretinin 120 lira olmasını planlıyoruz." bilgisini  paylaştı.

    Sınavın haziran ayı içinde yapılacağını aktaran Özer, "Sınav, okullar  kapandıktan sonra gerçekleştirilecek. Üzerinde durduğumuz tarih, Ramazan Bayramı  sonrasında 23-24 Haziran 2018." dedi.

    Prof. Dr. Özer, ikinci oturumda Türk dili ve edebiyatı-coğrafya 1,  sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olmak üzere 4 test yer alacağını  hatırlatarak, "Sınav sürelerinin ne olacağı konusunda çalışmaları sürdürüyoruz.  Cumartesi günü öğleden sonraki oturum tek olacağından, sınav süresini de buna  göre ayarlayacağız. Sınav süresi konusunda adaylarımızın içi rahat olsun. Zaman  konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklar. Hatta tercihi netleşmiş olan,  sayısal, sözel veya eşit ağırlık tercihi netleşen adayların, sadece iki testi  alacakları için çok daha geniş bir sürede soruları çözme imkanları olacak." diye  konuştu.

 - "Tüm sınav merkezlerinde engellilerin sınava girebilmesi için  hazırlık"

    ÖSYM'de engelli adaylar için daire başkanlığı kurulduğunu, 15 sınav  merkezinde engellilere yönelik sınav yapılabildiğini vurgulayan Özer, "2018 yılı  için tüm sınav merkezlerinde engellilerin sınava girebilmesiyle ilgili  hazırlıklarımız devam ediyor. Hedefimiz bu. Engelliler bizim için çok kıymetli,  engellilerin önündeki engelleri kaldıracağız." ifadesini kullandı.

      -"10 yıl geriye dönük sınavlar kontrol edilecek"

    Özer, ÖSYM'nin tüm süreçlerini masaya yatırdıklarını bildirdi. Soru  hırsızlığına ilişkin davalarla ilgili Özer, "Adalet olmazsa güven duygusu olmaz.  Adaylar, sınavlarda aldıkları puanlara göre üniversitelere yerleşiyorlar veya  memur, akademisyen ya da uzman olabiliyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

    Sınav güvenliği ile ilgili konuda kendilerinden önce başlayan bir  sürecin bulunduğuna işaret eden Özer, şunları kaydetti:

    "Biz bunun takipçisi olacağız ve çok daha güçlü bir hale getireceğiz.  Soru hazırlamadan sınavın bitmesine kadar geçen tüm süreçleri takip edebilen bir  sistem kuracağız. Ayrıca, geriye dönük olarak da süreçleri izlemeye alacağız.  ÖSYM'nin yaptığı tüm sınavlara ilişkin geriye dönük incelemeler başlatıyoruz  artık. Herhangi bir soruşturma olması gerekmiyor. ÖSYM, kendi kontrol  mekanizmalarını kuracak. Yani, belli bir sistematik çerçeve içerisinde geriye  dönük olarak adayların 10 yıllık sınav sonuçları rutin olarak incelenecek."

Yorumlar (0)