Onlarca ölü, yüzlerce yaralı var...

ABD'nin Kudüs'e taşıdığı büyükelçiliğinin açılışını protesto eden Filistinliler, İsrail askerleri tarafından hedef alınıyor. Uluslararası haber ajansları, Gazze sınırındaki çatışmalarda 37 can kaybı olduğunu bildiriyor. Yaralı sayısı ise 1700'ü geçti.

Son Dakika 14.05.2018, 16:07
889
Onlarca ölü, yüzlerce yaralı var...

ABD Başkanı Donald Trump'ın tüm dünyayı karşısına alarak attığı adımda en somut gelişme bugün yaşanıyor. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan Washington, Tel Aviv büyükelçiliğini bugün resmen taşıyor. Tüm dünyanın gözü kutsal kentten gelecek son dakika haberlerinde.

16.05 : Dışişleri Bakanlığı: ABD’nin Tel Aviv büyükelçiliğini uluslararası  hukuku ve tüm BM kararlarını ihlal ederek Kudüs’e taşımasını şiddetle  kınıyoruz.

15.55 : Filistin Hükümeti, uluslararası topluma çağrıda  bulunarak İsrail’in Gazze Şeridi’nde sürdürdüğü “katliamı” durdurmasını  istedi.  Filistin Hükümeti Sözcüsü Yusuf el-Mahmud tarafından yapılan yazılı  açıklamada, “Arap ve İslam hükümetleri ile dost ülkelere Gazze’de İsrail  tarafından akıtılan kanı durdurmaları için her tür çabayı göstermeleri, İsrail  işgal gücü ile mücadelesinde Filistin Yönetiminin yanında yer almaları çağrısında  bulunuyoruz.” denildi.

Açıklamada, İsrail’in katliamlarının durdurulması için tüm dünyanın  gecikmeksizin devreye girmesi ve Filistin halkına uluslararası toplum tarafından  koruma sağlanması çağrısı yapıldı.

15.40 : Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Türkiye olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız. Bugünkü katliamı kınamak yetmez, artık ortak adımlar atmak gerekiyor" dedi.


15.30 : Ölü sayısı 37'ye yükseldi.

15.10 :  Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada,  Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerde İsrail askerlerinin  açtığı ateş sonucu 28 Filistinlinin öldürüldüğü, 448'i gerçek mermiyle olmak üzere bin 693  Filistinlinin de yaralandığı belirtildi.

15.00 : Twitter'da İsrail’in kuruluşunun 70. yılını #Israel70 hashtegiyle kutlayanlara karşı, işgal altındaki topraklarda yaşayanlar başta olmak üzere dünyaya dağılmış milyonlarca Filistinli #Nakba70 etiketiyle karşı bir kampanya başlattı. 

Filistinliler, İsrail’in kuruluşunu Nekbe yani 'Büyük Felaket' olarak adlandırıyor. Vatanlarını kaybederek mülteci konumuna düşen milyonlarca Filistinli, bugün dünyanın 46 ülkesinde protesto gösterileri düzenleyecek.

14.50 :  Can kaybı 25'e çıktı. Gazze sınırında 35 bin göstericinin olduğu açıklandı.

14.30 : İsrail ordusu, Hamas'a ait mevzileri bombardımana tuttu. Ordudan yapılan açıklamada, Refah sınır kapısı yakınında saldırı hazırlığında olan militanlar hedef alındı.

Gazze'de ise bir Hamas karakolu vuruldu, bölgeden gelen ilk görüntülerde bir İsrail tankı dikkat çekiyor.

14.00: Dakikalar içinde ölü sayısı yine arttı. Can kaybının 18'e çıktığı duyuruldu. Yaralı sayısı 500'ü aştı. İsrail askerleri, Gazze ve Batı Şeria'da sınıra yaklaşan Filistinlilere gerçek mermilerle ateş açıyor. Gerçek mermilerin isabet ettiği yaralı sayısı 153.

Göstericiler lastikleri ateşe verdi. Bölgeden yükselen siyah dumanlar yüzünden göz gözü görmüyor.

13.25: İsrail askerlerinin vurduğu Filistinli sayısı yediye çıktı. Yaralananların sayısı da artık yüzlerle ifade ediliyor. Filistinli sağlık görevlileri, yaralanan 500'ü aşkın kişiden 35'inin gerçek mermilerle vurulduğunu belirtti.

milliyet.com

Yorumlar (0)