Müslümanları ayağa kaldırdı... Çok tehlikeli adım!

Ortadoğu'yu yangın yerine çevirebilecek hamle için geri sayım başladı, ABD lideri Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını bu hafta ilan edebilir.

Son Dakika 04.12.2017, 09:55
132
Müslümanları ayağa kaldırdı... Çok tehlikeli adım!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çarşamba günü Kudüs kararını dünya ile paylaşması bekleniyor.

Seçim vaadi olarak ortaya konan Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınma adımı, daha ilan edilmeden bölgede tansiyonu yükseltti. İsrail işgali altındaki kutsal kentte yaşayanlar Trump'a öfkeli.


Filistin lideri Mahmud Abbas, birçok ülkenin lideriyle ve uluslararası kuruluşla yazışmalar yaparak Trump'ın durdurulmasını istedi. Abbas'ın yazı gönderdiği yerler arasında Avrupa Birliği, Afrika Birliği, Arap Birliği, Birleşmiş Milletler, İslam Birliği Teşkilatı, Bağlantısızlar Hareketi ve Ortadoğu Dörtlüsü bulunuyor.

Arap Birliği, Filistin'in talebi üzerine yarın olağanüstü toplanıyor.

1995 tarihli Amerikan Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasını öngören yasanın altı aylık askıya alma süresi, günler içinde dolacak. Trump, süre dolmadan endişeyle beklenen kararı ilan edebilir. ABD'nin söz konusu hamleyi yapması halinde büyükelçiliğini Tel Aviv'e taşıması bekleniyor.

İşgalci İsrail Kudüs'ün başkenti olduğunu ileri sürse de bu dünyada kabul görmeyen bir görüş. Filistinliler ise başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin tanınmasını istiyor.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)