MHP Lideri Bahçeli'den flaş erken seçim ve baraj çıkışı

Erken seçim ve yüzde 10 seçim barajı ile ilgili konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, " MHP, bir erken seçimden yana değildir. MHP'nin baraj sorunu yok. Yüzde 10 Türkiye'de çok ağır bir baraj. Ama geçmişte, bölücü unsurların TBMM'de temsiline imkan vermeyecek bir baraj oranı olarak yüzde 10'un devamından yana olduk. Şimdi Bu yüzde 5 mi olur Batı demokrasilerindeki gibi, yüzde 7 mi olur yoksa yüzde 10'da kalıp böyle mi devam etmesi gerekir, bunları görmek lazım"diye konuştu.

Son Dakika 08.11.2017, 13:08
66
MHP Lideri Bahçeli'den flaş erken seçim ve baraj çıkışı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM'deki makam odasında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını  yanıtlayan Bahçeli, eğitim sistemine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bahçeli, AK  Parti'nin 15 yıllık iktidarında Milli Eğitim Bakanlığı görevinde değişikliklerin  çok olduğunu, bu sırada da milli eğitim sisteminde büyük veya küçük birtakım  değişikliklere gidildiğini söyledi.


 TEOG yerine liselere geçişte uygulanacak yeni sistem konusuna değinen  Bahçeli, "Biz de yeni sistem konusunda arkadaşlarımızı görevlendirdik. Bugün veya  yarın sistemle ilgili MHP'nin görüşünü ortaya koyabilecek değerlendirmeleri bize  ulaştırmış olacaklar. Tabii şimdiki halde tartışma çok hızlı gelişiyor.  Türkiye'nin gündeminde bu konu bulunuyor. Ancak bu konuyu değerlendirirken  değişik eleştirilerde haklılık payı var. Bir de iktidara karşı tavır içerisinde  olanların bu tavırları için bir fırsat kolladıkları görülüyor. Bu durumda tabii  aile, öğrenci, okul arasında bir paylaşımı dikkate alarak sorunun köklü çözümüne  doğru gidilmeli. Kalıcı bir yol bulunmalıdır." diye konuştu.

 Türkiye ile ABD arasında vize konusundaki gelişmelere ilişkin soru  üzerine Bahçeli, ABD'nin, yıllardan beri Türkiye ile ilişkilerini dost ve  müttefik olarak sürdürdüğü iddasını taşıdığını, fakat ne dostluğa ne müttefikliğe  yakışmayan, sadece ABD çıkarları doğrultusunda hareket eden bir anlayışla  Türkiye-ABD ilişkilerini anlamaya, kavramaya veya uygulamaya çalıştığını  belirtti.

 ABD'nin, süper güç, dost ve müttefik olma niteliklerini ortadan  kaldıran güvensiz bir ülke haline geldiğine dikkati çeken Devlet Bahçeli,  "ABD'nin önce Türkiye'nin taleplerine iyi niyetli yaklaşımı olsa, ondan sonra  Türk milleti gereğini yapar. Ama hala bunu yapmıyor. O bakımdan ABD'nin kendisini  bir gözden geçirmesinde yarar var diye düşünüyoruz." dedi.

  Off-shore hesaplarla ilgili iddialar konusundaki soruya ise Bahçeli,  "Bu konuda doğru bir bilgiye sahip değiliz. Kaynağına inme şansına da sahip  değiliz. Basında yazılanlar üzerinde tartışmalarla bazı şeyler söylemek mümkün  olsa da doğru olmaz kanaatindeyiz. Görelim bakalım yani nereye kadar gidecek."  yanıtını verdi.

 Başbakan Binali Yıldırım'ın konuya ilişkin açıklamasının da  hatırlatılması üzerine Bahçeli, "Bir şeyler söylemeleri lazım. Madem böyle bir  iddia basında yer almışsa bu konuyla ilgili bir değerlendirmeyi gerçekleştirmeli  ve topluma da bu konuda doğru bilgi akışını sağlamalılar." ifadesini kullandı.

İTTİFAKA ÇOK HEVESLİ İNSANLAR VAR

Bugünlerde eğer bütçe görüşmeleri bir gerekçe olarak sunulmazsa,  TBMM'ye uyum yasalarıyla ilgili bir hazırlığının gelmesinde yarar olduğunu  aktaran Bahçeli, şöyle devam etti: "Bu hazırlığı öncelikle Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yapması ve  hükümetin de Genel Kurula sunmadan evvel TBMM'de temsil edilen partilerin  yönetimiyle bir diyalog içerisine girmesinde, sağlıklı bir görüşmeye dayalı  hazırlık yapmalarında yarar var. Şu an için bize ulaşmış olan böyle bir metin  gözükmüyor. Hazırlıklar nedir onu bilemiyoruz."

Seçim ittifaklarına ilişkin değerlendirmesi de sorulan Bahçeli,  "İttifak konusuyla ilgili çok hızlı çıkanlar oldu. İttifaka çok hevesli insanlar  var. Onların o hızını bir görmek lazım, nereye kadar gidiyor." açıklamasında  bulundu. Seçim anketleri konusundaki soru üzerine Bahçeli, bu konuda eskiden  beri araştırma yaptırmadıklarını anımsatarak, bu tür çalışmaların kamuoyu  araştırmasından ziyade kamuoyu oluşturmaya yönelik araştırmalar olduğuna dikkati  çekti.

 Bunları bildikleri için hiçbir araştırmaya güvenmediklerine işarete  den Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama bugüne kadar yapılmış olan araştırmalarda MHP'nin yüzde 10  barajını geçtiği veya yüzde 10'un üzerinde bir rakama ulaştığı hemen hemen  yazılıp çizilmedi. Seçim sonuçlarından sonra bazı sonuçlar elde edildi.  Genellikle bizi yüzde 2 ila 8 arasında hep getirip götürdüler. Ama sonuçlar öyle  olmadı. MHP Türk siyasi hayatında baraj sorunu olmayan partilerden bir tanesidir.  Ama illa bir barajın altında kalma baskısı var toplumda. 'Öyle olursa da iyi  olur' diye düşünenler var. O da sakat bir düşünce."

YÜZDE 10 BARAJI ÇOK AĞIR!

 Yüzde 10'luk seçim barajı konusundaki düşünceleri sorulan Bahçeli,  "Yüzde 10 barajı Türkiye'de çok ağır bir baraj." diyerek, geçmişte, bölücü  unsurların TBMM'de temsiline imkan vermeyecek bir baraj oranı olarak yüzde 10'un  devamından yana olduklarını hatırlattı. Bu oranın, değişik ittifaklarla veya başka türlü kararlılıklarla  aşılabilir bir duruma geldiğini vurgulayan Bahçeli, şunları söyledi: "Şimdi Türkiye'de iki şeye dikkat etmek gerekiyor. Artık bu zorlamalar  ve dayatmalarla birilerini öldürerek, kendini yaşatma yerine hep beraber nasıl  yaşarız, demokrasi içerisinde bunu nasıl başarırız, Türkiye'yi nasıl bir istikrar  ve normalleşme sürecine getirebiliriz konusunda bir uzlaşmaya varacak çalışma  yapmak lazım. Bu yüzde 5 mi olur Batı demokrasilerindeki gibi, yüzde 7 mi olur  yoksa yüzde 10'da kalıp böyle mi devam etmesi gerekir, bunları görmek lazım. Bu  konuyu yaparken bir başka partiyi yok farz edip ezerek kendine bir yol çizmeye  çalıştığında da onun da bir anlamının olmadığı görüldü. Bütün bunlardan ders  çıkartmak lazım."

MECLİS BAŞKANILĞI'NA ADAY ÇIKARACAĞIZ

 Meclis Başkanlığına MHP'nin bir aday çıkarıp çıkarmayacağı sorusu  üzerine ise Bahçeli, MHP'nin geçmişten bu yana Meclis Başkanlığı seçimlerinde  ilkeli davrandığını ve parti içinden bir aday çıkardıklarını hatırlatarak, yine  bu ilkelerine devam edeceklerini ve bir aday çıkartacaklarını bildirdi.

 Meclisin bugünkü yapısına bakıldığında 3. turda 276 sayısı bulanarak  Meclis Başkanının kolaylıkla seçileceğini ifade eden Bahçeli, Meclis Başkanlığı  seçiminin köklü bir tartışma ve kamplaşmaya zemin teşkil etmemesi gerektiğinin  altını çizdi.

 Bir soru üzerine, AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'nun da  Meclis Başkanlığına adaylık konusunda kendisine ziyarette bulunduğunu aktaran  Bahçeli, "Böyle bir düşüncesinin olduğunu ifade ettiler. Biz de gelişmeleri takip  ettiğimizi söyledik." diye konuştu.  Bu gibi konularda zaten hemen erken cevap verilemeyeceğini belirten  Bahçeli, esprili bir şekilde "Siyasilerin de çok kurnazca bir tabiri var, yani  aslı astarı olmayan: Yetkili organlarımızda değerlendireceğiz... " ifadesini  kullandı.

  Devlet Bahçeli, Mecliste bugüne kadarki yönetim şeklinden önemli  dersler çıkartabilecek, Meclisi verimli çalıştırabilecek ve çatışmalardan uzak  tutacak anlayışta birisinin Meclis Başkanı olması gerektiğini belirtti.  TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yönetimini nasıl değerlendirdiği  sorusunu ise Bahçeli, "Bizim bir şikayetimiz olmadı İsmail Bey ile. Onu CHP'ye  sormak lazım." diye yanıtladı.

BU TARTIŞMAYI YERSİZ BULUYORUZ 

CHP'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik "diktatör"  söylemini değerlendiren Bahçeli, bu tartışmayı yersiz bulduğunu söyledi. Bahçeli, "Yani Türkiye'de diktatör olmayı da gerekli kılacak bir durum  söz konusu değil. Geçmişteki diktatör örneklerini dikkate aldığınız vakit,  diktatör olma hevesi taşıyanlar da örneklerden ders çıkartıp varsa düşüncesi,  hevesi vazgeçmesi lazım." dedi.

MHP BİR ERKEN SEÇİMDEN YANA DEĞİLDİR 

 Türkiye ekonomisine karşı bir operasyon algısı veya tespiti olup  olmadığı sorusu üzerine Bahçeli, yaşanan kaosu derinleştirmek için ekonomik krizi  öne çıkaran yorumların her dönemde yapıldığını, şimdi de bu tür yorumlara yer  verildiğini aktardı. MHP olarak 2019 seçimlerine nasıl hazırlandıkları sorulan ise Bahçeli,  kurultayın ön hazırlığı olarak ilçe kongrelerinin tamamlandığını, il olarak  yapılacak 3 kongrenin kaldığını anımsatarak, MHP'nin, 18 Mart 2018 tarihinde  kurultayı yapması için şartların olgunlaştığını söyledi.  CHP'nin erken seçim talebine parti görüşü olarak saygı duyduklarına  dikkati çeken Bahçeli, "Ama MHP, bir erken seçimden yana değildir." dedi.

 Türkiye'nin çevresinde yaşanan teröre ve uluslararası ilişkilerdeki  gelişmelere işaret eden Bahçeli, bununla birlikte gelecekteki bir takım konuları  erken tartışmaya açıp gölgelemeye veya zafiyete uğratmaya da gerek olmadığını  belirtti.

  MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Dün seçimlere karşı bu kadar ihtiraslı  gözükmüyordu CHP ama şu an herhalde bir yerlerden çok büyük güç alıyor ki  cesaretlendi birden. Bu güç, zannederim adalet yürüyüşüne dayanıyorsa mesele yok.  Ama başka yerlerden alıyorsa onu düşünmek lazım." değerlendirmesinde bulundu. CHP'nin, kamuoyunda bu gibi düşüncelerini ortaya koymadan önce  iktidarla diyalog içerisine girip bazı konularda görüşlerini temel kabul  ettirebilecek yaklaşımlar ortaya koymasında yarar olduğunun altını çizen Bahçeli,  "Yoksa öbür türlü muhalefet sonuç vermiyor, gerginlik yaratıyor, kamplaşmayı  kamçılıyor ve ülke için de fayda getirmiyor." diye konuştu.

HÜKÜMETE TERÖRLE MÜCADELEDE DESTEK VERİYORUZ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un istifasına  ilişkin değerlendirmesi de sorulan Bahçeli, "Biz o konuda baştan beri söylüyoruz.  Bir başka partinin içişleri meselesine karışamayız. Güldükleri gün yanlarında  olmadığımız gibi ağladıkları gün de yanlarında olmayız." dedi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya'ya gerçekleştireceği  ziyaretten beklentilerinin ne olduğu sorusuna Bahçeli, "Uluslararası ilişkileri  güçlendirebilecek telefon diplomasisi başta olmak üzere yerinde ziyaretlerde  fayda görüyorum. Çünkü karşılıklı anlatmak suretiyle Ortadoğu'daki milyonları  aşan eziyeti, zulmü durdurmak lazım." karşılığını verdi. Bu bakımdan MHP olarak, hükümete uluslararası ilişkilerde ve terörle  mücadelede tam destek verdiklerini vurgulayan Bahçeli, bu desteği kimin nasıl  algıladığına ise saygı duyduklarını ifade etti.

 Türkiye'nin bugünkü şartlarında buna ihtiyaç olduğunu belirten  Bahçeli, "Çünkü bugün böyle bir particiliğin anlamı yok. Her şeyi kendinize  yonttuğunuz, her konuda parti çıkarı sağlayabilecek bir yaklaşımı kabullenmek  doğru değil. O bakımdan bu ziyaretleri faydalı görüyorum." diye konuştu.

BEŞİKTAŞ'TAN AYRILIRIM 

 Galatasaray'daki yabancı futbolcu sayısına ilişkin daha önce yaptığı  değerlendirmenin hatırlatılması üzerine Bahçeli, takımların yerli futbolculara da  yer vermelerinin faydalı olacağını söyledi.

    Devlet Bahçeli, şunları kaydetti:  "11 kişi takım kuruyorsunuz, 11'i de yabancı. Yani antrenör de yabancı  olursa o zaman yani hangi ülkenin takımıyız, nerede oynuyoruz?  Galatasaray'lıların bunu düşünmesi lazım. Bunun için ya isim değiştirsinler ya  bundan vazgeçsinler. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş 1900'lü yıllardan beri  olan kulüplerdir. Bu kulüplerin, üzerinde öyle gölge taşımaması lazım. İki üç  tane olur mu olur. Bizden de yurt dışına gidenler var. Oradan da bize gelenler  olabilir. Ama 11 tane de gelirse düşünmek lazım. Beşiktaş'ta olmuş olsa şimdi,  manşetlik bir laf söyleyeceğim, Beşiktaş 11 yabancı futbolcuyla sahaya çıksın  koyu bir Beşiktaşlı olmama rağmen kulüpten ayrılırım.   Böyle bir takımda bakıyorsun futbolcuların hangisinin ayağında top  var, ismi nedir şaşırıyorsun. Üstelik bazılarına dilin de dönmüyor. Kimisi  İspanyol, kimisi Brezilyalı bilmem ne filan. O bakımdan bizim gençlerimize yol  vermemiz lazım. Bunun için de altyapı dediğimiz unsuru geliştirmekte yarar var.  Altyapıda da Beşiktaş üstattır. Güzel futbolcular çıkartmıştır, yine çıkar."  Beşiktaş'ta en beğendiği futbolcunun kim olduğu sorusuna ise Bahçeli,  espirili bir şekilde "Alayını beğeniyorum." yanıtını verdi.

  

Yorumlar (0)