Maliye Bakanı Ağbal’dan önemli açıklamalar!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yapılanları beğenmeyenler hiçbir zaman için iş yapmayanlardır. Ülke ekonomisi ve bütçesiyle ilgili 2017 yılının başında, ortasında, sonunda ahkam kesenlerin hepsi şu anda suskun." dedi.

Son Dakika 06.02.2018, 13:30
71
Maliye Bakanı Ağbal’dan önemli açıklamalar!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ekonomi alanına anında müdahale ederek çözüm geliştirdiklerini,  kamuoyu oluşturduklarını ve piyasanın önünü açtıklarını ifade eden Ağbal, "Bugün yerli otomotiv sektörü, rekabet bakımından eğer aracın bünyesine giren bir takım  cihazların üzerindeki ÖTV yükünün kaldırılmasını bizden talep etmişse biz de onu  yapmak durumundayız. Bu, piyasaya ciddi anlamda bir katkıdır veya trafikte  seyreden araçlardan 16 yaş üzerini bir noktada tasfiye etme konusu gündeme  gelmişse bizim o düzenlemeyi yapmamız kadar doğal bir durum yok." diye konuştu.


KDV reformunun başlı başına bir reform olduğunu ve bunu getireceklerini belirten Ağbal, torba tasarıya ilişkin de şu bilgileri verdi:

"Ama bu 90 maddelik paketin içerisinde olan birçok konu, gerek genel  ekonomi gerek sektörel düzeyde ekonomiye nefes aldıran, önünü açan, piyasalara da  rahatlık getiren düzenlemeler. 2017 yılının başında da aynı türden düzenlemeleri  yaptık ve onun ekonomi üzerinde nasıl bir dalga etkisi meydana getirdiğini de  gördük. O açıdan yapılanları beğenmeyenler hiçbir zaman için iş yapmayanlardır.  Çok üzülüyorum. Ülke ekonomisi ve bütçesiyle ilgili 2017 yılının başında,  ortasında, sonunda ahkam kesenlerin hepsi şu anda suskun. Yani 'Bu bütçeyi  tutturamayacaklar, yüzde 2'yi geçecek' diyen içerideki bir takım köşe yazarları  var. Niye şimdi bütçeyle ilgili bir yorum yapmıyorlar? 'Ekonomi Kasım, Aralık  geldiğinde nefesi kesilecek' diyenler niye yorum yapmıyor?

Bizim özelliğimiz şu; sürekli ekonomi canlı, dinamik. Ortaya çıkan  ihtiyaçlar karşısında güçlü bir iktidarız, meseleleri doğru bir şekilde teşhis  edip çözümler getirebiliyoruz. O açıdan torba yasalar aslında canlı ve dinamik  olan ekonominin ihtiyaçlarını anında karşılayan düzenlemeler. Yani orada mesela  kreş desteği getiriyoruz. Çalışan kadınlara, çocuklarını kreşe göndermeleri  halinde ücretleri üzerinden gelir vergisi istisnası getiriyoruz. Şimdi bu reform  değil mi? Çalışma hayatına ilişkin istihdamı, genç istihdamı destekleyecek  düzenlemeler getiriyoruz. Bunlar reform değil mi? Burada beklenen, ekonominin  ihtiyaçlarını karşılayacak düzenlemelerin süratle hayata geçirilmesi, sorunların  doğru teşhis edilip çözümlerin de doğru bir şekilde yapılması."

"KDV REFORM PAKETİ'Nİ GÖNDERİYORUZ"

Mecliste yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla iki paketin bulunduğunu belirten Ağbal, "KDV Reform Paketi'ni gönderiyoruz. Ardından Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı gelecek. Yani Hükümet çalışıyor, ekonominin ihtiyaçlarına  çözüm geliştiriyor ve parlamento, bu içeride ve dışarıdaki diğer konjonktür bir  tarafa çalışmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, ülke güvenliği açısından çok önemli inisiyatifler  aldığını ve TSK'nin, şu anda Suriye'de kahramanca bir operasyon yürüttüğünü  vurgulayan Ağbal, diğer taraftan da parlamentonun, ekonominin ihtiyaçları olan  yasal düzenlemeleri yaptığını kaydetti.

"ŞİMDİ MİKRO SEKTÖREL REFORM DÖNEMİ"

Ağbal, "Yatırım ortamının iyileştirilmesiyle ilgili düzenlemeler,  gerek konkordato düzenlemesi gerek şirket kuruluşlarındaki süreçlerin  azaltılması, maliyetlerin düşürülmesi, Dünya Bankasınca Türkiye'yle ilgili  eksiklik görülen birçok konuyu bu düzenlemeyle gideriyoruz." dedi.

Türkiye'nin makro düzeydeki reformlarını tamamladığını hatırlatan  Ağbal, şöyle devam etti:

"2003-2007 aralığında Türkiye birçok alanda makro reformları yaptı.  Şimdi mikro sektörel reformları yapma dönemi ve 2011 yılından bu yana mikro  sektörel düzeyde ihtiyaç olan konularla ilgili teker teker bu düzenlemeleri  yapıyoruz. Belki kendi başına sektörel bir mesele gibi gözüküyor ama o sektörde  müthiş bir dalga etkisi meydana getiriyor. Bunu öyle görmek lazım. Çok güzel  düzenlemeler daha gelecek. Durmak yok, Maliye'nin torbaları devam edecek.  Ekonomide işler iyi gidiyor. Bize düşen görev ekonominin taleplerini karşılamak.  Piyasa ne diyorsa, ekonominin neye ihtiyacı olursa biz onu yapacağız."

Kaynak: AA
Yorumlar (0)