Kuzey Kore: ABD'yi vurabilecek füzemiz var

Birçok kez Washington'la nükleer savaşın eşiğine gelen Pyongyang yönetimi, ABD topraklarına ulaşabilecek 3 bin kilometre menzilli balistik füzeye sahip olduğunu duyurdu. Menzili 9 bin kilometreye çıkarmayı hedefleyen Kuzey Kore'nin atış alanına ABD'nin yanında İngiltere, Almanya ve Türkiye gibi ülkeler de girecek.

Son Dakika 10.10.2017, 13:11 10.10.2017, 13:16
426
Kuzey Kore: ABD'yi vurabilecek füzemiz var

İnterfax'ın Rus milletvekilinden aldığı bilgiye göre, Kuzey Kore yönetimi, modernize edildikten sonra ABD topraklarına ulaşabilecek, 3 bin kilometre menzilli balistik füzeye sahip olduğunu belirtti.

Pyongyang’ı 2-6 Ekim arasında ziyaret eden Rus milletvekili Anton Morozov, Kuzey Kore’nin füze menzilini 9 bin kilometreye çıkarmayı hedeflediğini belirtti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçtiğimiz Nisan ayından bu yana ABD ile birçok kez nükleer savaşın eşiğine geldi. Temmuz ayında ilk kıtalararası balistik füzesini fırlatan diktatör Kim, Eyül ayı başında ise hidrojen bombası deneyerek bölgede 6.3'lük depreme yol açtı.

ABD lideri Donald Trump ve Kim Jong-un arasındaki hakaret savaşı da haftalardır devam ediyor. İki lider, birbirlerine 'akıl hastası' gibi ifadelerle saldırdı.

Başkan Trump, önceki gün attığı son Twitter mesajında "Başkanlar ve onların yönetimleri Kuzey Kore ile 25 yıldır konuşuyor, yapılan anlaşmalar ve harcanan onca para bir işe yaramadı, anlaşmalar daha mürekkepleri kurumadan ihlal edildi, böylece Amerikalı müzakereciler aptal konumuna düşürüldü. Özür dilerim ama işe yarayacak sadece tek bir şey var!" dedi.

Savaşı ima eden Trump'ın eli kolu bağlı. Krizin başlangıcında Çin üzerinden Kim Jong-un'u durdurmayı planlayan Trump'ın hamlesi, başarısız oldu.

Tansiyon yükseldikçe birçok kez askeri müdahaleyi telaffuz eden Trump'ın BM Genel Kurulu'nda Kuzey Kore'yi yok edebileceklerini söylemesi, gerilimi zirveye çıkarmıştı. Kuzey Kore, Trump'ın sözlerini 'köpek havlaması'na benzetmişti.

Kuzey Kore, 2006 yılından bu yana Birleşmiş Milletler yaptırımları altında.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)