İspanya göçmenleri cezaevine koydu

İspanya İçişleri Bakanlığı, geçen hafta sonu ülkeye giren 500 kadar göçmeni "barındıracak yer olmadığı" gerekçesiyle cezaevine yerleştirdi. Siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları İçişleri Bakanlığının kararına tepki gösterdi.

Son Dakika 22.11.2017, 14:49
22
İspanya göçmenleri cezaevine koydu

İspanya'da hükümet, ülkenin güney kıyılarına geçen hafta sonu gelen yaklaşık 500 göçmeni "barındıracak yer olmadığı" gerekçesiyle Malaga kentindeki bir cezaevine yerleştirdi. 


İçişleri Bakanlığı, yasa dışı olarak ülkeye giren ve ülkelerine iadeleri için haklarında yasal süreç başlatılan göçmenlerin Malaga'nın Archidona ilçesindeki cezaevine konulmasının "yasal şartlara uygun olarak alınan bir karar" olduğunu savundu.

Cezaevinin geçen ocak ayında açıldığını ve göçmenlerin geçici olarak buraya yerleştirildiğini söyleyen Bakanlık kaynakları, tüm sağlık şartlarının karşılandığını ve göçmenlere gerekli barınma, yiyecek ihtiyaçlarının verildiğini  duyurdu.

İspanya'daki siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları (STK) ise İçişleri Bakanlığının kararına tepki gösterdi. Yaklaşık 30 STK, göçmenlerin cezaevine konulmasına karşı çıkarak şikayetlerini Endülüs özerk bölgesi ombudsmanına iletti.

Ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve radikal sol görüşlü Podemos partileri de göçmenlerin cezaevine yerleştirilmelerinin yasa dışı olduğunu ve hemen buradan çıkartılmaları gerektiğini savunan açıklamalar yaptı.

İspanya'nın güney kıyılarına son 5 günde yasa dışı yollardan 700'e yakın göçmen geldi.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)