İran geri adım atmadı! Suudi Arabistan'a meydan okudu

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Yemen'den fırlatılan füzenin Suudi Arabistan'ın saldırılarına bir tepki olduğunu söyledi. Riyad yönetimi, olayla ilgili suçladığı İran'ın eylemlerine yanıt verme hakları olduğunu belirtmişti.

Son Dakika 08.11.2017, 12:25
74
İran geri adım atmadı! Suudi Arabistan'a meydan okudu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yemen'den fırlatılan füzenin Suudi arabistan'ın saldırılarına bir tepki olduğunu söyledi.

Cumartesi akşamı Yemen’den Riyad’a atılan balistik füze, Suudi Arabistan’ı kızdırdı. Pazartesi günü iki ülkeden karşılıklı olarak gerginliği tırmandıracak açıklamalar gelmişti. 


Saldırının arkasında İran’ın olduğu yönünde kanıtlar olduğunu belirten Suudi Arabistan, bunun olası bir ‘savaş hareketi’ olduğunu açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Suudi Arabistan’ın suçlamalarını “yıkıcı, sorumsuz, provokatif ve temelsiz” olarak nitelendirdi.

Daha sonra tekrar açıklama yapan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, uygun zaman ve yerde İran'ın eylemlerine yanıt verme haklarını saklı tuttuklarını söyledi.

Bu açıklamaya da cevap veren İran Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'ın 'kendi taarruz savaşlarının sonuçlarını gördüğünü' öne sürdü.


Suudi Arabistan ve İran'ın on yıllara dayanan çekişmesinde şu anki sıcak alanlar Lübnan ve Yemen. Suriye ve Irak'ta istediğini alan Tahran yönetiminin önünü kesmek isteyen Suudilerin hedefinde Hizbullah var. Riyad'da istifa eden Lübnan Başbakanı Hariri, Suudilerin kozları karşısında boyun eğdi. Dünyanın unuttuğu iç savaş ülkesi Yemen'de ise silahların uzun süre susması beklenmiyor. Savaş çıkması için bir kıvılcımın yeteceği hassas dengelerin kimin tarafından bozulacağı ise, şimdilik belirsiz.

Yorumlar (0)