Irak'ın haritası değişti, oklar Türk ordusunun olduğu bölgede !

Irak ordusu ve Haşdi Şabi milisleri, Türk askeri üssünün bulunduğu Başika'da da kontrolü sağladı. Öte yandan Irak ordusu, Kerkük'teki tüm petrol sahalarını da geri aldı.

Son Dakika 17.10.2017, 13:53
655
Irak'ın haritası değişti, oklar Türk ordusunun olduğu bölgede !

Kerkük'ü dün Barzani yönetiminden geri alan  Irak ordusu ve milisler, bu kez peşmergelerin kaçtığı Ezidi kenti  Sincar,  Musul'un güneydoğusundaki Mahmur,  Musul'un doğusundaki Başika ve  İran sınırındaki Hanagin'de kontrolü sağladı.  Irak ordusu,  Kerkük'teki tüm petrol sahalarını da geri aldı.

SİNCAR VE MAHMUR'U DA KAYBETTİLER

Irak'ın kuzeyinde art arda olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. 25  Eylül'de gerçekleşen tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından tüm çağrılara kulak tıkayan  Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri  Mesut Barzani, bu  Sabah çok ağır iki darbe daha yedi. Uzun süredir Barzani kontrolündeki  Musul'un batı ilçesi  Sincar, çatışma yaşanmadan  Irak Ordusu tarafından geri alındı. Hemen ardından terör örgütü  PKK'lıların yuvalandığı Mahmur ve çevresi de peşmergenin kontrolünden çıktı.

BAŞİKA'YA IRAK ASKERLERİ GİRDİ

Öğle saatlerinde ise  Türkiye'nin askeri üssünün bulunduğu Başika'ya  Irakaskerleri girdi. Ordu birlikleri  İran sınırına da ulaştı, Hanagin'den peşmerge tamamen çıkarıldı.  Türkiye'nin dakika dakika izlediği bölgede yaşananlar, dünyada da ilk haber.

HARİTA DEĞİŞTİ

Irak'ın kuzeyinde  Kerkük,  Sincar ve Mahmur'un kontrolünün  Bağdat yönetimine geçmesiyle, mevcut harita da değişti. Yeni haritada IKBY'nin kaybettiği noktalar görülüyor.

İRAN'A AÇILAN SINIR KAPISI DA IRAK'IN KONTROLÜNE GEÇTİ

Öte yandan Iraklı güvenlik güçlerinin,  Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve  İranarasındaki Pervezhan Sınır Kapısı'na girdiği iddia edildi.

AA muhabirinin sınır kapısındaki yetkililerden aldığı bilgilere göre,  İran'da konuşlandıkları iddia edilen Haşdi Şabi birliklerinin IKBY'deki Pervezhan Sınır Kapısı'na girdiği ve orada denetimi ele aldığı ifade edildi.

Yorumlar (0)