FETÖ temizliği TSK’ya güç verdi

Efes-2018 tatbikatının fiili atışlı bölümü başarıyla sona erdi. Türkiye dışında 23 ülkenin yer aldığı tatbikata yerli insansız hava aracı Bayraktar, Atak helikopterleri ilk kez katıldı. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, FETÖ’den temizlenen TSK’nın güçlendiğini belirterek, “Bu tatbikatta gösterilen başarı bunun en son kanıtı olmuştur” dedi.

Son Dakika 11.05.2018, 09:54
48
FETÖ temizliği TSK’ya güç verdi

zmir'in Seferihisar ilçesinde düzenlenen EFES-2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın fiili atışlı bölümü başarıyla tamamlandı. Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde gerçekleştirilen senaryonun gece icra edilen bölümünün devamı, MİLGEM projesi kapsamında yapılan TCG Büyükada'dan gerçekleştirilen deniz top ateş desteği ile başladı.

TGC BAYRAKTAR AÇILIŞI YAPTI
TCG Büyükada, hedefleri tam isabet başarıyla vurdu. F-4 savaş uçakları ve topçular, amfibi hücum harekatına yakın hava desteği sağlamak için bölgeyi ateş altına alırken, çıkarma plajı bölgesine botlardan makinalı tüfek ve RPG-7 atışları yapıldı. Bu sırada yerli ve milli amfibi zırhlı muhabere iş makinası "Kunduz" daha sonra gelecek kıyıya çıkacak zırhlı araçların ilerleyebilmesi için alanda yol açtı. Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) ve komuta kontrol araçları bölgeye ağır yük helikopterleri Chinook'larla havadan taşındı.

TAKTİK PENÇE HAREKÂTI
TCG Bayraktar'ın kıyıya kapak atmasının ardından SAT’lar keskin nişancı atışları yaptı. Çıkarma plajı açıklarında TCG Bayraktar, bir helikopter ve SAS timi katılımıyla "Taktik Pençe Harekatı" icra edilerek bölgedeki mayınlar imha edildi. Amfibi harekatını desteklemek için taarruz helikopterleri de belirlenen hedeflere ateş etti. Uçaklar daha önce belirlenen hedefleri tam isabetle vurdu. Bir yandan da çıkarma bölgesine 70 botla çıkarma harekatı icra edildi.


70 botla yapılan çıkarma harekatı nefes kesti. Tatbikat gözlemcilerden tam not aldı.
SİLAHLI İHALAR HEDEFLERİ İMHA ETTİ
Tatbikatta silahlı insansız hava araçları da yerli mühimmatlarla hedefleri vurdu. Harekat sırasında vurulan bir uçaktan atlayan pilotun kurtarılması için harekat düzenlendi. Denizde de arama kurtarma ve sıhhi tahliye faaliyetleri de gerçekleştirildi. EFES-2018'in fiili atışlı bölümü başarıyla tamamlandı.

38 ÜLKEDEN 65 GÖZLEMCİ
Seçkin gözlemci gününü, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının yanısıra Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Gürcistan, Kazakistan, Sudan, Bosna Hersek, Kuveyt, Nijerya, Özbekistan, Katar, Romanya’nın genelkurmay başkanları ile İslam Ülkeleri Terörle Mücadele Koalisyonu Komutanı Rahil Şerif’in de aralarında bulunduğu 38 ülkeden 65 gözlemci ve temsilci takip etti.


Ege ve Akdeniz’de asla taviz yok
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, “Türkiye, Ege Denizi’nin bir barış, dostluk ve iş birliği denizi olması için iyi niyetle her türlü çabayı göstermektedir. Tüm denizlerimizde ülkemizin ve milletimizin uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerini koruma azim ve kararlılığında olan TSK, bir oldubittiye asla müsade etmeyecektir. TSK, Doğu Akdeniz’de de Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam edecektir. TSK, gerek Ege Denizi’nde gerek Doğu Akdeniz’de her türlü tedbiri kararılıkla almaktadır” dedi.

DENİZLER BİZİM İÇİN MAVİ VATAN
Asil Türk milletinin Orta Asya’dan başlayan tarihi süreç içerisinde Anadolu’nun fethiyle birlikte denizlere ulaşmasının bir dönüm noktası teşkil ettiğini aktaran Akar, Emir Çaka Bey, Turgut Reis, Barbaros Hayrettin Paşa ve Kılıç Ali Paşa gibi büyük amirallerin deniz harekatı açısından örnek nitelikteki uygulamaları ve başarıları sayesinde denizlerin “mavi vatan” olduğunu kaydetti.


AFRİN AFRİNLİLERİNDİR
Orgeneral Akar, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin, “Bu harekatın sivillere zarar vermeden üstün başarıyla icra edilmesinde yerli ve milli silah sistemlerinin özellikle de insansız hava araçlarının etkin şekilde kullanılmasının payı büyüktür. ‘Afrin Afrinlilerindir’ gerçeğinden hareketle yıllarca terör örgütlerinin zulüm ve baskısı nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Afrin halkı, bölge mayın ve el yapımı patlayıcılardan temizlendikçe evlerine güven ve huzurla dönmektedir” dedi. Akar, şöyle konuştu: “Bütün tüm dünya bu konuda gereken adımların zamanında atılmamasının bedelini ödemektedir” şeklinde konuştu.

15 TEMMUZ VURGUSU
“Her fırsatta Türk Silahlı Kuvvetlerini zayıflatmak ve yıpratmak için çalışan içimizdeki hain, alçak FETÖ mensupları, 15 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyeti’ne, demokrasimize ve onun köklü değerleri ile saygın kurumlarına kastederek asil milletimizin özgürlüğünü hedef almıştır ancak TSK’nın kahraman evlatları ve asil milletimiz, birlik içerisinde yüksek siyasi direktifler doğrultusunda FETÖ’ye karşı durmuş, demokrasiye sahip çıkarak bu örgütü başarısızlığa uğratmıştır. TSK, FETÖ’den temizlendikçe çok daha güçlenmiştir.”


İlkler yaşandı
Tatbikatta yerli imkanlarla yapılan bazı milli harp silah ve araçları ilk kez yer aldı. Tank çıkarma gemisi Bayraktar, MİLGEM projesi kapsamında üretilen ikinci gemi olan Büyükada, silahlı insansız hava araçları, hava savunma silah sistemi Korkut, lazer güdümlü füze Cirit, lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füzesi Umtas, modern piyade tüfeğimiz MPT-76, amfibi zırhlı muhabere iş makinası Kunduz, 203 milimetrelik obüs bu tatbikatta ilk kez kullandı. Teröristle Mücadele, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarından elde edilen tecrübeler bu tatbikata yansıtıldı. Savunma sanayi ürünlerinin yer aldığı sergiye 35 firma katıldı. EFES-2018’e 38 ülkeden 65 gözlemci katıldı. 7 bin 500 personel görev yaptı. Tatbikatı takip etmek için 118 basın mensubu akredite oldu.

yenişafak

Yorumlar (0)