Emeklilikte yaş önergesinde karar çıktı

TBMM Genel Kurulunda, İYİ Parti'nin, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözümüne yönelik verdiği Meclis araştırma önergesi kabul edilmedi.

Son Dakika 24.10.2018, 22:39
584
Emeklilikte yaş önergesinde karar çıktı

TBMM Genel Kurulunda, İYİ Parti'nin, emeklilikte yaşa takılanların  sorunlarının çözümü ve işsizliğin önüne geçilerek yeni istihdam olanaklarının  yaratılması amacıyla verdiği Meclis araştırma önergesinin ön görüşmesi yapıldı.

Meclis araştırma önergesinin öngörüşmesinde söz alan İYİ Parti Muğla  Milletvekili Metin Ergun, bu meselenin partiler üstü olduğunu, sağcısı, solcusu,  dindarı, herhangi bir görüşten insanının olmadığını söyledi.

Bunun bir mağduriyet sorunu olduğunu dile getiren Ergun, "Devletimiz  adına siyaset kurumu, bu insanlarımızı mağdur etmiş, kanun geriye doğru  yürümüştür. Onun için bunu hep birlikte çözelim, emeklilikte yaşa takılanları oy  devşirme alanı görmeyelim, popülist yaklaşımlara kurban etmeyelim. AK Parti  Grubuna sesleniyorum, bu komisyona 'evet' derseniz, vatandaştan en çok alkışı siz  alacaksınız. Bu aynı zamanda Meclisimizin itibarına yönelik tarihi bir dönemeç."  diye konuştu.

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, emeklilikte yaşa takılanların  keyfiyete bağlı şekilde yapılan düzenlemeyle haklarının gasbedildiğini savundu. Bu kişilerin ayrıcalık değil, haklarını, yıllarca yatırdıkları  primlerini, alın terlerini istediklerini belirten İpekyüz, emeklilikte yaşa  takılanların çocuklarının, ailelerinin mağdur olduğunu ifade etti. İpekyüz, bunun  vicdani bir sorumluluk olduğunu dile getirdi. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, "Emeklilikte yaşa takılanlar yok;  AKP'nin emeklilikte yaşa taktığı kişiler var. Hakkı, hukuku çiğnenen  insanlarımızın sayısı kimilerine göre 3 milyon, kimilerine göre daha fazla. Maç  oynanırken birileri çıkıyor, 'penaltıyı ya da golü kaldırdık' diyor. Emeklilikte  yaşa taktıklarının sorunlarını çözmek için bütün partilere görev düşüyor." dedi.

"İktidarla uzlaşma sağlanmadan hareket etmek doğru değil"

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, ülkenin önemli sosyal ve ekonomik  sorunlarından biri haline gelen emeklilikte yaşa takılanlar konusunun, uzun  süredir kamuoyunu meşgul ettiğini söyledi. Bu konuyu bazı partilerin istismar ve polemik aracı haline getirildiği  belirten Akçay, TBMM'de ilgisi olmayan komisyonlarda, Genel Kurulda, her ortamda  bu konu gündeme getirilerek, kamuoyunda adeta bir kutuplaşma yaratılmak  istendiğini ifade etti. Akçay, 24 Haziran 2018 milletvekili seçim beyannamesinde emeklilikte  yaşa takılanların mağduriyetinin giderilmesi taahhüdünde bulunduklarını  anımsattı. Akçay, MHP milletvekillerinin bu mağduriyetin giderilmesi için kanun  teklifi verdiklerini, bunlardan birinin de kendisi olduğunu anlatarak, sözlerini  şöyle sürdürdü:

"MHP olarak taahhüdümüzün ve kanun tekliflerimizin arkasındayız ve takipçisiyiz. Bununla birlikte emeklilikte yaşa takılanlar sorununun gittikçe  artan şekilde polemik konusu yapılmasına araç olmayacağız. Sosyal ve ekonomik  sorunların çözümü, beklentilerin karşılanması, ülke gerçeklerinden kopuk şekilde  ele alınamaz. Sistematik ve ekonomik saldırıya karşı millet olarak kenetlenmemiz,  sağduyu içinde hareket etmemiz önemli. Ülkemizin itibar ve saygınlığını hedef  alan para oyunları karşısında devletimizi ekonomik olarak ayakta tutmak hepimizin  en önemli sorumluluklarımızdan biri. Devlet bütçesine büyük yükler getirecek  uygulamalardan bir süre kaçınmamız gerekiyor. Siyasi rant peşinde değiliz.  Emeklilikte yaşa takılanlar sorunu için bütçe ve ekonomiden sorumlu iktidarla  uzlaşma sağlanmadan hareket ederek yürümek doğru değil. MHP sorumlu, doğru bir  politika izliyor. Bu soruna ilişkin taahhüdümüz ve tekliflerimizin takipçisi  olmakla birlikte, çözüm için ekonomik şartların, mali imkanların dikkate  alınarak, bütçenin yönetimiyle görevli olan iktidarla uzlaşma sağlanması  zorunluluk ve sorumlu siyasetin gereğidir. "

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Turgut Özal'ın, 1987'de  erken yaşta emekliliğin sigortalılığı batıracağından hareketle bir yasa  çıkardığını, emeklilik için kadınlarda 55, erkeklerde 60 yaş sınırı getirildiğini  anımsattı. Can, 1990'lı yılların sonunda Sosyal Güvenlik Kurumunun, emeklilerin  maaşını ödeyemez hale geldiğini, krizlerin birbirini takip ettiğini, dönemin  hükümetinin 1999'da kademeli yaş sistemi getirdiğini, Anayasa Mahkemesince bunun  iptal edildiğini, TBMM'nin ise mahkemenin iptal gerekçesini karşıladığını  anlattı. Ramazan Can, 38 ve 40 yaşında emekliliğin sistemi çökerttiğini,  aktüeryal dengenin bozulduğunu, 1 emekliye 4 çalışanın olması gerektiğini, mevcut  karşılama oranının ise sürdürülemez olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından yapılan oylama sonucunda CHP, HDP ve İYİ  Parti'nin kabul oylarına karşılık Meclis araştırması açılmasına dair önerge kabul  edilmedi.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)