Dolar 5 liranın altını görür mü?

Dolar 6 liranın altını görerek herkesi şaşırttı. Merkez Bankası'nın faiz artışı yapması ve uluslararsı arenada meydana gelen gelişmeler doların birden bire hızlı bir şekilde düşüşe geçmesine neden oldu. Peki, piyasalarda sevindiren bu durum ne kadar devam eder? 28 Eylül Cuma dolar ne kadar oldu? İşte, anlık dolar ve euro fiyatları...

Son Dakika 29.09.2018, 10:20
462
Dolar 5 liranın altını görür mü?

Haftanın son iş günü dolar 6 TL seyrindeki durumunu devam ettiriyor. Bir ara 6 lira bandından gerileyerek 5,90 seviyelerinden işlem gören doların 5 liranın altına düşme ihtimali üzerine tahminler yapılmaya başlandı. Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ve Almanya ziyaretleri ile ikili ilişkilerdeki olumlu beklentilerin yanında bankacılık sektörüne karşı olan iyimser durumun da etkisi ile doların durumu ne olur? 28.09.2018 Cuma günü itibariyle 6.01'den işlem gören dolar ne kadar oldu? Bir aylık sürecin ardından ilk kez 6 liranın altına düşen dolar yüzleri güldürürken, dövizdeki son durum merak ediliyor. İşte, döviz kurlarında son durum, anlık dolar ve euro alış, satış fiyatı...

DOLAR VE EURO NE KADAR OLDU?

Dolardaki önü alınmaz düşüş devam ediyor. Haftanın son işlem günü olan bugün siyasi gündem piyasalara da anında yansıyor. Meydana gelen olumlu gelişmeler ve piyasalara yönelik iyimser tablo doların düşüşünü destekledi. Bir aydır 6 lira seviyesini görmeyen ve rekor üstüne rekor yapan dolar nihayet 6 liranın altını gördü. Bu sabah 5,96 rakamını gören dolar ufak farklılıklarla 5,95-6,01 seviyelerinde gidip geliyor. Şimdi ise herkesin aklına takılan soru doların 5 liranın altına düşme ihtimali. Siyasi ve ekonomik gündemde yaşanacak gelişmeler piyasaların durumunu belirleyecektir. 

SON AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bu ay gerçekleştirdiği 625 baz puanlık faiz artışı ile başlayan süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ve Almanya ziyaretleriyle birlikte ikili ilişkilerdeki olumlu beklentiler, bankacılık sektörüne ilişkin devam eden iyimserlik ile, dolar kuru yeni güne 6.00 TL seviyesinin altında başladı ve dolar kuru gün içinde en düşük rakam olarak 5,95 seviyelerini gördü. Uluslararası piyasalardaki ılımlı hava ve ABD Başkanı Trump'ın İdlib konusundaki açıklamaları doların düşmesinde etkili rol oynadığı söyleniyor. 

BANKACILAR VERİLERİ TAKİP EDECEK

Bankacılar bugün iç ve dış piyasalarda yoğun veri gündeminin takip edileceğini öte yandan devam eden lokallerin döviz alımlarının kurdaki daha fazla iyimserliğin önüne geçen bir etken olduğunu da belirtti. Bugün iç piyasada Eylül ayı yabancı ziyaretçi sayısı ve Ağustos ayı dış ticaret verilerinin yanı sıra Hazine'nin iç borç stoku verileri ve önümüzdeki üç aya ilişkin borçlanma stratejisi izlenecek. Dış piyasalarda ise Almanya işsizlik, İngiltere GSYH, ABD kişisel gelirler ve ABD çekirdek PCE başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

Yorumlar (0)