Dolar 5 lira olur mu? Rekor kıran dolar kuru şu anda ne kadar?

Dün gece Dolar kuru tarihinin en yüksek rakamına çıkıp 4,97 TL'ye kadar yükseldi ve 5 lira sınırına kadar geldi. Peki bugün (12 Temmuz 2018) dolar kuru ne kadar daha da yükselir mi? İşte döviz rakamlarında son durum:

Son Dakika 12.07.2018, 10:33 12.07.2018, 10:39
71
Dolar 5 lira olur mu? Rekor kıran dolar kuru şu anda ne kadar?

Dolar kuru endişe yaratıyor. Dün gece ise New York borsasında Dolar TL karşısında tarihin en yüksek seviyesi olan 4.97'den işlem gördü. 5 lira sınırına dayanan dolar kuru günü 4,87'den açtı. Dolar kuru saat 10.00 itibariyle 4.81'e kadar inmiş durumda. Euro 5.6 TL, sterlin ise 6.45 TL seviyesinde işlem görüyor.

TL dün de bir önceki güne kıyasla dolar karşısında yüzde 2.9 değer kaybetmişti.  Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 4,7680 lira, avronun satış fiyatı ise 5,6020 lira olmuştu.

seviyesinde işlem görüyor.

Dolar kuruna dün gece ne oldu? :

 Dolar/TL, Asya piyasalarının sığ bölümünde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4,9776'yı  görerek 5 lira sınırına kadar çıktı.

Sebep Japon yatırımcılar mı? : Asya'da bir Döviz traderına göre bu rekorda kısmen Japon yeni karşılığı Türk Lirası'na gelen satışların etkisi vardı. Dolar kurunun 5 lira eşiğine kadar çıkmasıyla ilgili Ueda Harlow'un döviz analistlerinden Naoto Ono şu ise tahminde bulundu: "Türk Lirası'na dün güçlü satışlar geldi ve bu satış trendi Asya seansına taşındı. Bir olasılık, Japon küçük yatırımcıların Türk Lirası'nın dolar karşısındaki düşüşünün ardından zararlarını kesmek için satışa geçmeleri olabilir".

Erdoğan dolar için dün ne dedi? : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün NATO Zirvesi'ne gitmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada döviz ve faizdeki yükselişe yönelik şunları söylemişti: 
-"“Birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da bunun düştüğünü göreceksiniz. Bu kadar emin konuşuyorum. Hazine ve Maliye Bakanımız elbette ne gerekiyorsa yapacaktır. Burada birçok enstrümanlarımız var. Önümüzdeki süreçte inanıyorum ki faizin de düştüğünü göreceğiz. Ben eminim, sadece devlet bankalarımız değil, özel bankalarımız da gerektiğinde taşın altına eline koyacaktır".

Dolar kurunun seyri : Dolar kurundaki sert yükseliş döviz borcu olan Türk şirketlerini sarsıyor. Şirketlerin borcunun 294 milyar doları aştığı bildiriliyor. Türk lirası yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 27 değer yitirdi.

Kaynak:İnternethaber


Yorumlar (0)