Cumhurbaşkanı Erdoğan bu benim hayalim...

Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı Sırbistan İş Formu'nda Kanal İstanbul'un bu yılın sonu ya da 2018 yılının başında temelinin atılacağını duyurdu.

Son Dakika 10.10.2017, 18:45
150
Cumhurbaşkanı Erdoğan bu benim hayalim...

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra  katıldığı Türkiye-Sırbistan İş Formu'nda konuştu."700 kadar iş adamı ile birlikte bu salondayız" diyen Erdoğan, Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'nin büyüme beklentisini 2017 için yüzde 2,5'ten yüzde 5,1'e, 2018 için yüzde 3,3'ten yüzde 3,5'e yükseltmesiyle ilgili "Son 15 yılda yaşanan tam bir başarı hikayesidir"dedi. 


Kanal İstanbul için tarih veren Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle: 

Türkiye darbe girişimi nedeni ile karşı karşıya kaldığı tehlikeyi geride bırakmış ve ekonomisinin güçlü temeller üzerine kurulu olduğunu bir kez daha dünyaya ispat etmiştir. 2011-2015 yılları arasında yüzde 7,1 büyüyen ekonomimiz bu yılın ilk yarısında yüzde 5.1 oranında ulaşarak yeniden hedeflerimize uygun bir yere gelmiştir.

BÜYÜME HEDEFLERİMİZ İSTEDİĞİMİZ DÜZEYDE

Büyüme hedeflerimiz yeniden istediğimiz düzeye geldi, IMF'in yeni açıklaması da bunu göstermektedir. IMF Türkiye için büyüme tahminini yükseltti. Esasen son 15 yılda yaşananlar tam bir başarı hikayesi

MİLLİ GELİRİ YÜKSELTTİK

Yüzde 100'lük bir büyüme oranına Türkiye ulaşıyor. Gayri safi yurtiçi hasılamızı 2002 yılındaki 230 milyar dolar seviyesinden 860 milyar dolara, kişi başı milli gelirimizi 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara çıkardık.

İHRACAT 5 KAT ARTTI

Son 15 yıllık dönemde ihracatımız 5 kat artarak en son 153 milyar dolar seviyesine çıktı. Bu rakamı 2023 hedefleri bağlamında 500 milyar seviyelerine taşımak istiyoruz.

KANAL İSTANBUL'UN TEMELİNİ 2018 YILININ BAŞINDA ATACAĞIZ 

İstanbul'da dünyanın en büyük havalimanın ilk etabını önümüzdeki yıl sonuna kadar hizmete alınması için çalışmalar devam ediyor. 2023 yılıdna bittiğinde 150 milyon yıl yolcu kapasitesine ulaşacak. Biz, devletçiliği bir tarafa koyduk, özelleştirme dedik. Bizden önce tıkanmıştı önünü açtık ve şimdi bu mesafeleri aldık, alıyoruz.

İstanbul Boğazı'na paralel yeni bir kanal  açılması başta olmak üzere, ki Kanal İstanbul dediğimiz, bu benim bir hayalim,  hülyamdır. İnşallah bunun da büyük ihtimalle bu yıl sonu veya 2018 başı gibi  temelini atacağız. Bu tür projeler devam ediyor.  Biz, Balkanlarda ayrılık istemiyoruz. Bölünme, parçalanma istemiyoruz. Sırbistan ile Türkiye'nin bu bütünleşme ve bir araya gelmesini kıskananlar olabilir. Biz kendi işimize bakacağız. Bu çalışmaları sürdüreceğiz, birikimleri paylaşacağız. Sırbistan ile bölgemizin geleceği için müşfik bir geleceği olduğuna inanıyoruz. Sırbistan, güvenilir ve istikrarlı bir ülke olarak bölgede ortaya çıkıyor. İkili ilişkilerimizin gelişiyor olması memnuniyet verici. Son birkaç yılda ekonomisinde önemli reformlar gerçekleştiren Sırbistan bunun meyvelerini almaya başlamıştır. 

Yorumlar (0)